27 Haziran gecesi iki gökcismi çekmiştim, birincisi M51'di, bu da ikincisi. Bugün ustama sorduğum sorulara aldığım yanıtlar ve küçük tiyolar ile 3 dakika pozlarla çektiğim 28 görüntünün kalibrasyonunu yaptım. dark kullanmadım sadece bias görüntüleri kullandım. Sonuçta elde ettiğim görüntü nihayet benim hoşuma gitti.

Sanırım bunda da yine ustamın kulağıma söyledikleri var, Halter gözlediğim sırada başucuna yakın bir konumdaydı. Biraz büyük gözüksün diye iyice crop'ladım.

Halter bulutsusu komaya girmiş zavallı bir yıldızın dış katmanlarını uzaya atmasıyla görünümü güzelleşmiş, ölüme hem güzel, hem de seve seve gidiyor. Bir zamanlar neden bu yıldızlar ölürken böyle güzelleşiyor da biz insanlarda bu yetenek yok diye yazmıştım da Sevgili Ayvur'un hoşuna gitmişti. Herneyse ben güzel meraklısı olduğum için bırakır mıydım onu gökyüzünde yalnız başına, bırakmadım.

Bizden 1360 IY uzaklıkta Tilkicik takımyıldızında bana bakıyordu. 1764 yılında Charles Messier amcanın ilk gözlediği gezegenimsi bulutsudur. Onun kataloğunda adı M27'dir. Birkaç araştırmacı merak etmişler bu yıldız ne zaman komaya girdi diye ve çevresindeki bulutun genişleme hızına bakmışlar, o veriden hareketle yaklaşık 10-15 bin yıl önce ölüm döşeğine düştüğünü bulmuşlar. Şu anda ölmüş olan yıldız bir beyaz cüce ve yarıçapı güneş çapının sadece 0.055 katı büyüklüğünde, küçücük. İşte sadece bu konuda da insanlara benziyor. Sevgilerimle...