Bu güzeli her yaz geldiğimde çekiyor muyum diye düşünüyorum, farkında bile değilim. Sanki yeni görmüş gibi hissediyorum ve güzele bakmaya doyamıyorum.

Yaşlılıktan dolayı veya fotoğraf çekmeye çok ara verdiğimden dolayı her şeyi baştan bir daha öğreniyorum. İşte bu mevsimde ilk çektiğim güzelin adı Girdap Gökadası, fakat o da yerinde duramıyor ve komşusu ile savaşıyor mu, yoksa birbirlerini çok seviyorlar mı bilmem sürekli ilişki içindeler.

Çarpışan iki gökada ve bizden uzaklıkları konusunda çeşitli yöntemler 15-35 milyon IY arasında farklı değerler vermesine karşın gökbilimciler 23 milyon IY olarak kabul ediyorlar. Sarmal gökada olarak ilk sınıflandıran gökadadır. Parlaklığı 8.4 kadir olduğundan bir dürbün ile de bu güzeli görebilirsiniz, tabii gökyüzünde nerede olduğunu bilirseniz. Büyük Ayı takımyıldızında cezvenin sapının biraz ilerisinde olmasına karşın bulunduğu takımyıldızın adı Avköpekleridir. Bugün hava kapalıydı ve ben görüntü işlemek için bilgisayarın başındaydım yoksa daha bakılacak o kadar güzel var ki. Sevgilerimle...