Bu işlerle gökbilimciler değil yıldız falcıları uğraşır biliyorsunuz. Eski insanlar tanrıyı gökyüzünde ararken parlak yıldızları çizgilerle birleştirip gruplamışlar ve onlara takımyıldız demişler. Bir yıl boyunca Güneşin üzerinde dolaştığı tutulum düzlemine de Zodyak kuşağı ve o kuşaktaki takımyıldızlara da burç adını vermişler.

1600'lü yıllara kadar gökbilim ve yıldız falcılığı beraber yürümüş, daha sonra bilim almış başını gitmiş, diğeri ise geri geri gitmiş ama bunu burçlara inanan insanlara anlatamıyoruz. Nedeni basit, inanan insanı, inandığından vazgeçiremezsiniz galatasarayı tutan bir kişiyi fenerbahçeli yapamazsınız. O nedenle biz gökbilimciler gençlerimize anlatırız, bu tür saçma şeylere sakın inanmayın diye.

Gökbilimciler takımyıldız kavramını eski çalışmalara değer vermek için kullanırlar ve yine onların tanımladığı gibi her birinin ayrı ayrı sınırlarını saptarlar. Bugünün gökbiliminde bunların hiç bir değeri yoktur, çünkü bırakın gözümüzle gördüğümüz yıldızları milyarlarca yıldızın koordinatları saptanmış ve kataloglanmıştır. Bu burçların sınırlarına baktığımızda da güneş her burçta 30 gün kalmaz, işte güneş şu burçta dedikleri zaman güneş tamamen çok farklı burçtadır ama yıldız falcıları akılsız insanların cebinden paraları almaya devam ederler.

Yıldız falcılığı gökyüzünde anlam arayışı diye tanımlamış wiki. Benim tanımım ise kendine güveni olmayan insanların sırtını dayadığı bir sığınak. Felsefeyi bir kenara koyalım da bu işin saçmalığını anlatırken gökyüzünde 12 değil 13. burcun yani Yılancıyı anlatırız. Güneş Yılancı'da Akrep'den daha fazla kalır. Yeni öğrendim, bir günden kısa kaldığı bir burç daha varmış, Balina. Yani burcun bir köşesini sıyırarak geçiyormuş.

İnsan yaşadığı süre içinde gökyüzündeki değişimleri fark edemez. Eski insanlardan bu yana en az 4 bin yıl geçti. Bu süre içinde takımyıldızların şekli değişir çünkü her tıldızın kendine özgü bir öz hareketi vardır. Daha önemlisi dünyamızın dönme ekseninin topaç (presesyon) hareketi yapmasından dolayı burçların yeri değişir. İşte bu nedenlerle güneş bugün hangi burçta doğrusunu öğrenmek isterseniz yandaki görsele bakınız. Bilimi sevin, bilimle kalın. Sevgilerimle...