Her zaman aklımdadır bu sorunun yanıtı ama biliyorum ki yapar. Guy Ottewell'in web sayfasında bu resmi görünce değinmek istedim. 9 Şubat günü Venüs'ün parlaklığı maksimum olacak, 4.65 kadir. Onun için gökyüzünde Ay'ın olmaması gerekir, çünkü onun yaptığı gölgeyi görürüz.

Daha önemlisi karanlık bir yerde olmanız gerekir. Üçayak üzerine yerleştirdiğiniz fotoğraf makinesinin önünde çocuğunuz ve gökyüzündeki Venüsü de görmelidir. O nedenle uygun bir objektif kullanmanız gerekiyor. Bugünden itibaren Ay hilal şeklinde olacağı için önümüzdeki en az 10 gün boyunca bu deneyi gerçekleştirme olanağı var. Çünkü Venüs sabahleyin gelip gökyüzüne oturuyor. Bugünlerde hava çok soğuk derseniz Mart ayı başında da deneyebilirsiniz.

İlişik resimde Ay ve Güneş tutulma tarihlerini görüyorsunuz. En önemli ayrıntı Ay, Venüs, Jüpiter ve Merkür'ün parlaklık değişimlerini de inceleyebilirsiniz. Mart başında Jüpiter güneşle beraber olacak, göremeyeceksiniz, daha sonra sabah gökyüzünde görmeye başlayacağız. Guy Ottewell'e teşekkür ediyorum bu nefis çizim için. Sevgilerimle...