Bizim astronomi ve uzay bilimleri bir çok bilim dalı ile beraber çalışır. O nedenle AstroArkeleoji, AstroKimya, AstroBiyoloji AstroJeoloji gibi yeni kavramların ortaya çıktığını görürsünüz. Meğer mağara bilimi ile de beraber çalıştığını duyunca sizinle paylaşmak istedim.

Speleoloji, mağaraların ve mağara ortamının tüm yönlerini araştırma ve inceleme bilimidir.

Uzay araştırmaları son 60 yıldır güneş sisteminde bir çok gezegenin ve uyduların çok ayrıntılı fotoğraflarını çekti. Bu fotoğrafları inceleyen bilimciler bugüne dek 11 gezegen ve uyduda 3545 mağara belirlediler. Kuyrukluyıldızlar ve asteroidler üzerinde bile mağara oluşum süreçlerinin var olduğu saptanmıştır. Ortaya çıkan bir speleolog bu mağaraların bir kataloğunun dahi yapılmadığını farketti. Projesi için yeterli finans desteğini buldu ve ekibiyle çalışmaya başladı.

Gelecekte bu mağaralara girilerek yapılacak keşifler çok büyük olabilir. Yer yüzünde ilk insanların mağaralarda yaşadığını biliyoruz. O nedenle Mars mağaralarında geçmişte bir yaşam türü olduysa veya bugün bazı yaşam formları varsa onları keşfetmek ilginç olabilir. Bizim ülkemizde Marslıların varlığına inanan insanların her zaman ileri sürdükleri fikir budur. Bu fikirleri kendileri üretmiyor ama gelişmiş ülkelerdeki fikirdaşlarından aldıkları açıktır.

Yakın zamanda (5-10 yıl) Mars’a insan gidecek, acaba Mars mağaralarından nasıl yararlanırız. Mars yüzeyinde kaldığınız sürece tehlikeli kozmik ışınlardan korunmanız gerekir, halbuki mağara içinde yaşarsanız bu ışınlardan kurtulursunuz. Korunmak içine de yüklü bir bütçe har açmazsınız. Yine Mars yüzeyinde çok sık kum fırtınaları çıkıyor, mağara içinde kalırsanız daha dengeli bir iklimde yaşamını sürdürürsünüz. Yine bu mağaralar içinde büyük olasılıkla buz ile karşılaşabilir ve su gereksinmenizi karşılayabilirsiniz.

Gelecekte Ay veya Mars yüzeyinde bir mağara içinde ar aştırma yapmak için robotik platform ve araçlar kullanılacak. Şimdiden o tür araçların testleri yerde yapılmaya başlandı. Yine ileride bu tür mağaralarda yaşayacak astronotlar için yeni giysiler tasarlanmakta ve başka nelere ihtiyacımız olur konusunu araştırmaktalar. Bilimciler dünyanın ötesinde yaşam var mi sorusu belki de Mars’da bir mağaraya girerek aşağılara inmekle yanıtlanabilir diyorlar.

İlişik görseldeki veriler çok önemli. Üst satırda güneş sistemi isimlerdeki mağara sayısını göstermektedir. Ortadaki şekil Ay yüzeyindeki 221 mağaranın enlem ve boylamları gösterilmiştir. Alttaki şekilde ise 1062 Mars mağaralarının konumlarını vermektedir. Burada ilginç olan mağaraların Olympus Mons dağının çevresinde toplanmış olması. Sevgilerimle…