Bu nedir derseniz yeni bulunan kuyrukluyıldızlara (KY) böyle bir kod verilir ama bu kod isminde her karakterin bir anlamı vardır. Örneğin buradaki C harfi KY'ın ingilizcesi olan Comet sözcüğünün ilk harfinden kaynaklanmaktadır.

Örneğin yeni bulunan bir asteroid olsaydı adı A/ ile başlayacaktı. 2020 ise bulunduğu yılı gösterir. Gerisini merak ederseniz WikiPedia'yı öneririm.

Bu KY'ı önünde KY filtresi olan renkli kameram ve mercekli teleskobumla çektim. Kendisi Büyükayı takımyıldızında bulunuyordu, çekmek için geceyarısından sonra zaman ayırmak gerekiyordu. Bir yandan da iyi oluyordu çünkü Saklıkentin ışıkları 03:30^da sönüyordu. Kendisi çok sönük 11. kadirden bir KY, toz kuyruğunu görüyordum ama bazı sabahlar sanki gaz kuyruğunu da görür gibi oldum. O nedenle bir kaç gün harcadım ve her gün neredeyse 2-3 saatimi harcadım. Bu güzeli 13 Kasım 2022 günü çekmişim.

Bu kadar bilgiden sonra gelelim benim öyküme. 71 tane 120 saniyelik çekim yaptım. Neden bu kadar uzun gözledim, sonra anlatacağım. Bir KY'ı işlemek aslında iki bölümde yapılır. Neden siz çekim yaparken güzel yerinde durmaz, sürekli oynar, pardon yer değiştirir, çünkü güneş çevresinde yörüngesinde hareket etmek zorunda. O nedenle birinci bölümde bu hareketi yok etmeniz gerekir.

Bu süreçte tüm görüntülerde önce KY'ı üst üste getirip yıldızları yok ederseniz. Daha sonra her görüntüden KY'ı çıkartarak yıldızları istiflersiniz. Sonun da bu iki görüntüyü birleştirerek hareketi yok etmiş olursunuz. Bunun için italyan bir arkadaşımız güzel, benim anlayacağım şekilde bir yöntem anlatmış YouTube'da onu kullanıyorum. Yöntemi biraz da ben geliştirdim, sürece PixInsight yazılımında drizzle integrasyonu katmayı da başardım.

KY'ın hareketliliğini kaldırdıktan sonra elinizde artık işleyeceğiniz bir görüntü var. Bunun için ne yaptıysam elimde veri kalmıyordu. O nedenle uzun süre gözlemiştim. Örneğin arka planı düzelteyim (DBE) dediğimde verinin yarısı gidiyordu. Tabii tüm bunların sorumlusu ne KY ne de PixInsight yazılımı değil, bendim. Bir gün öğreneceğim bu işin bilimini diyorum ama 5 sene geçti, sanırım öğrenme yaşını çoktan geçmişim. Ben de biraz renklerine baktım, biraz arka planı koyulaştırarak kusurlarımı örttükten sonra sizinle paylaşıyorum. Umarım beğenirsiniz