Türkçe adlı asteroidler hakkında ne zaman yazdım anımsamıyorum ama yazdığım sırada 4 tane vardı. Şimdi bakıyorum da o dört tanesini buldum, Ankara, Marmara, Dumlupınar ve Anadolu.

Dün gece bir FB arkadaşım sözünü ettiğim alman bilimcinin adını sordu, onu ararken neler buldum neler. Meğer Sezen Aksu isimli asteroid de varmış. Genel isimlendirilmesi "266854 Sezenaksu". Minik Serçenin adı göklerde dolaşıyor.

24 Ekim 2009 tarihinde fransız astronom Jean Claude Merlin evinden ABD'de Arizona'da bulunan bir teleskopta araştırma yaparken bulmuş bu göktaşını. Ferzan Özpetek'in rejisörlüğünü yaptığı Serseri Mayınlar filminde Sezen Aksu'nun söylediği Kutlama (Celebration) isimli şarkıdan çok etkilenmiş ve o nedenle bulduğu göktaşına bu ismin verilmesini IAU'dan istemiş. O şarkıyı bulup dinleyeceğim.

Ege üniversitesi Astronomi bölümünde emekli olmuş tüm hocaların hocası Hans Kinle'nin de adı bir göktaşında yaşıyor. Ondan daha önemlisi Ege üniversitesi Astronomi bölümünde okuyan Bodrumlu Janet Akyüz Mattei yıllarca Amerikan Değişen Yıldızlar Birliği (AAVSO) başkanlığını yaptı ve onun adı da yine bir göktaşına verildi, 11695 Mattei. Türkçe isimler verilen bu asteroidlerin hiçbiri türkler tarafından keşfedilmedi. Marmara, Ankara, Kinle asteroidlerini bulan Karl Wilhelm Reinmuth adlı Alman bilimci yaşamı boyunca 398 tane keşfetmiş.

Bu türkçe isimli asteroidler konusunu merak eden FB arkadaşlarım için aşağıda benim bulduğun önemli önemli sayfaların bağlantı adreslerini veriyorum. Sevgilerimle...