Bu banal fıkrayı muhakkak biliyorsunuz ama size yine de anlatacağım. Gelelim konu ile ilgili NASA haberine. 31 Temmuz 2018 günü NASA yeni bir uzay aracı gönderiyor, adı Güneş Sondası+ (Solar Probe Plus).

Bu uzay aracı Venüs'ü kullanarak ona yakın geçiş yaparak her seferinde Güneş'e biraz daha yaklaşacak ve korona katmanının içinden geçecek. Venüs'ün çekim alanını 7 kez kullanacak ve daha sonra Güneş çevresinde 24 kez dolanacak.

19 Aralık 2024 tarihinde Güneş'e 6 milyon km yaklaşacak ve bu sırada hızı saatte 1.39 milyon km'ye çıkacak. Bu sırada bulunacağı ortamın sıcaklığı 1400 C dereceye ulaşacak ama onu koruyan güneş kalkanı olacak. Bu uzay aracını göndermekteki amaç güneş etkinliğini ve uzay havasını daha yakından öğrenmek için bilgi toplamak şeklinde açıklıyor bilim insanları.

Gelelim fıkramıza. Ülkelerin uzay ajansları toplanmışlar ve bu güeş etkinliğini daha iyi öğrenmek istiyoruz o nedenle güneşe insanlı bir uzay uçuşu düşünüyoruz, lütfen bu konuda herkes çalışsın, 4 sene sonra toplanalım elde ettiğimiz bilgileri paylaşalım demişler. 4 sene hızla geçmiş ve Londra'da yapılan toplantıda her üye çalışmalarını açıklamış. Önce evsahibi İngiltere Uzay Ajansı başkanı biz demiş güzel bir uzay aracı ürettik, astronotla beraber Güneş'e ancak 25 milyon km yaklaşabiliyoruz. Avrupa Uzay Ajansı başkanı konuşmasında çok güzel bir alaşım bulduklarını ve bundan yaptıkları uzay aracına astronot koyamadıklarını ama Güneş'e 20 milyon km yaklaşabileceklerini belirtmiş. Japonya Uzay Ajansı başkanı yaptığı sunumda platinyum alaşımlı bir uzay aracı yaptıkları ve içine astronot da koyabileceklerini ama sadece 21 milyon km yaklaşabileceklerini dile getirmiş.

Diğer bir kaç üye de neler yaptıklarını anlatırken Türk Uzay Başkanı oturduğu yerden kıs kıs gülüyormuş. Doğal olarak diğerlerinin ilgisini çekmiş. Nihayet sıra Türk Uzay Başkanı Temel Beye sıra gelmiş, katılımcılar ellerinde ne varsa bırakmışlar büyük bir dikkatle kürsüye çıkmış ve tek slaytlık sunumunu, yine tek bir cümle bitirmiş; "Ne uğraşıyorsunuz böye, biz Güneş'e akşam serinluğunda gideceuz da". Sevgilerimle...