Teleskop üçayak üzerinde durduğunda karanlıkta başınıza çok iş gelir. Her türlü ayarını yaparsınız, ayağına çarparsınız, ayakları çamura gömülür, ortada dolaşan bir sürü kablo vardır onlara çarparsınız.

Dolayısıyla tekrar tekrar ayar yapmak zorunda kalırsınız. İnsan hele benim gibi ihtiyar olunca. O nedenle bir pilye gereksinimim vardı.

Bu pilye için ayak ile kundak arasında bir parçaya gereksinimim vardı sağolsun Büyük Usta'm onu bana kışın yaptırmıştı. Şenlikten sonra 29 Ağustos günüydü komşum Selim Şanli ile işe giriştik. Bel ile kazmaya başladım neyse ki toprak yumuşaktı. Kullandığım bel çok iyiydi ama benim belim kötüydü. Gerisi fotoğrafların altında. Komşum Selim Şanli bu işin %95'ini yaptı, ne de olsa kendisi gençtir, benim gibi değil. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Sevglerimle...

Komsum 1
Pilyenin demir örtüsünü Selim Şanli hocam yaptı. Pencere demirinin ortası boştu ama üstüne koyduğumuz silindir hasıırın demirleri iyice toprağa batsın diye kazdığımız yerin ortasını iyice boşalttık ve çimento ile doldurduk.

Pilye 1Yaptığımız harcı dökmeden önce içinden iki çift kablo geçen bir hortumu da yerleştirdik.

Komsum 1Saklıkent'de evlerin çoğu dökülüyor, ara sıra tamir etmeye çalışırlar, yarım kalır. İşte öyle döküntü bir evde çapı 25 cm olan PVC su borusu bulduk. Selim hocam gerektiği kadarını kesti, biraz kalın tarafını beton gömdük.

Pilye 2Bir yandan tabana beton dökerken PVC borunun içini de harç ile doldurduk.

Pilye 3 Daha sonra çok sulu bir harı en üste koyduk, ara parçayı yerleştirmek için.

Pilye 4 Ara parçayı güzelce yerleştirdik. Aslında bunu borunun içindeki demire bağlamamız gerekirdi ama beton da yeteri kadar sağlamdı. Su terazisi ile ufuk düzlemini yakaladık.

Pilye 4 Dayanamadım ertesi günü kundağı üzerine yerleştirdim. Diğer betonlanmış yere de komşum kendi teleskobunu yerleştirecek.

Pilye 4 Pilyenin yakından görünüşü. Hortumdan çıkan kabloları görüyorsunuz.

Pilye 4 Bugün de elektrik tesisatını bağladık. Kablolaradan biri aküden 12V elektrik taşıyor. Diğeri ise pilyeye 220V taşıyacak. Fotoğraf makinemin pili 220V ile çalışıyor.

Pilye 4 Yakından görünüşü.

Pilye 4 Artık yanında güzel bir poz verebilirim.