Yaklaşık bir hafta önce PixInsight ustamız Sevgili Ahmet Kale Gödence'de çektiği M42 açıkyıldız kümesini paylaştı. Rica ettim benim görüntüleride işleyebilir misin diye, sağolsun gönder hocam yaparım dedi. Ben de bugün istifledim WeTrans'a koydum. 105 tane 3 dakikalık ve 90 tane 20 saniyelik poz almışım. İki farklı poz süresi ile PI'da görüntüleri HDR yapıyorlar. Ahmet hocamızın HDR'si de yakında gelir. Bu Ülker kümesi hakkında bilgi almak isterseniz Ahmet Kale'nin sayfasında bol miktarda var.

Ben neden yapamayayım, bu kızları neden elimden kaçırsınlar dedim ve başladım işlemeye. Tam bir acemi olarak HDR de yaptım, görüntü ilişikte. İşin ilginç yanı 25 Ağustos tarihinde çektiğim zaman görüntünün içine bir de kuyrukluyıldız girmiş, sağ üstte görebilirsiniz. Ben eğer KY, 10 kadirden daha parlak olmadığı zamanlar gözlemiyordum, o nedenle o gün Ülker'in yanında 11 kadir parlaklığında C/2015 ER61 kod adlı bu KY'ın olduğunun farkında değildim. Yani ben onu değil, o beni yakaladı.

Bu yedi güzel kızı sarmalayan yıldızlararası bulut var, bir çok Ülker fotoğrafında bunu göremezsiniz, ben de çıktı. Ya çekim hatası veya gerçektenden orada var. Bu genç ve güzel kızların ışığı ile gökyüzünün orası sanki delinmiş ve oradan bize gülümsüyorlar. Sevgilerimle...