Gökyüzü fotoğrafçılarının çok sevdikleri bir bölgedir. Akrep takımyıldızında ve akrebin kalbi Antares yöresinde bulunan bu bölge içinde binlerce farklı renkte yıldız ve Samanyolunun karanlık caddeleri her zaman ilgi çeker. Teleskobumla çekip işlediğim bir fotoğrafı yazın sizlerle paylaşmıştım https://goo.gl/KW3KZs Gerçekten tam bir gökyüzü güzelidir.

Bugün bir hafta oldu köyüme geleli ve sadece bir gece gözlem yapabildim, dolayısıyla canım sıkılıyordu ve PixInsight (PI) yazılımını daha iyi öğreneyim diye çalışmaya başladım. Yazın Polarie üzerine bağladığım 60Da ile 105mm objektif çok ağırdı ve dengeleme konusunda Selim hocam ile çalışmıştım. İşte o zaman çektiğim Rho Oph bölgesinin 90 saniyelik 17 pozu üzerinde çalışarak PI öğrenmeye başladım.

Sevgili Murat Sana PI modüllerini türkçeleştirip Ankaralı gökyüzü fotoğrafçılarının web sayfasında yayınlamaya başlamıştı. https://www.astronomidefteri.com/ Murat'ın önerdiği yollardan giderek yeni modüllerin nasıl çalıştığını öğrendim ve çok güzel tüyolar kazandım. Teşekkürler Sevgili Murat Sana ve Astronomi Defterine. Sevgilerimle...