Ben neler hissettiğimi size anlatacağım ama önce M81 adı verilen bu güzel ve parlak galaksiyi Celestron C11 teleskobu ile çektim. Yaklaşık 5 aydır bu teleskopla güreştiğimi biliyorsunuz. Amacım bu uzun odakta (2800 mm) küçük galaksileri çekmekti. Ustalarım haklı olarak beğenmediler çünkü teleskopta elden geçmesi gereken bazı kirli bölgeler var.

Her neyse bu teleskobu artık HyperStar denilen bir mercekle çok küçük odak uzaklığında (birincil odakta) ileride kullanacağım.

Sonuç, amacıma ulaşamadım ama bende proje mi yok, şimdi HyperStar ile asteroid avcılığına başlayacağım. M81 galaksisini 9 saatten fazla gözlemişim, renkli ZWO kamera kullandım. Kameramdaki sorunları da halledemedim. O nedenle burada renksiz paylaşıyorum. 110 tane 5 dakikalık görüntülerin tümünün istiflenmesi sonucu bu görüntü elde edildi. Böyle güzel galaksilere baktığımda sanki beni içine çekiyormuş gibi hissediyorum. Bir güzel gördüğünüzde içiniz kıpırdar ya o olaya çok benziyor. O nedenle her zaman söylüyorum gökyüzü güzellerle dolu, hangisine baksam iç geçiriyorum. Sevgilerimle...