İngilizcesi ile Dumbbell, yeni öğrendim ona Elam Çekirdeği bulutsusu da diyorlarmış. Bence ikisi de değil, olsa olsa bir güzelin yeşil gözleri olabilir.

Bu güzel gözü tüm ayrıntıları ile görebilmek için tam 40 saatten fazla bakmışım. Böyle yazınca da bir dostum hocam teleskopla gündüz de mi baktınız diye yazmıştı ama biraz gökyüzü fotoğrafçılığı bilen bunun sadece bir gecede değil, geceler boyu olduğunu bilir.

Her amatörün yaz mevsiminde çektiği bu halter bulutsusu bir gezegenimsi bulutsu. Güneş kütlesine yakın yıldızların ölüm zamanı geldiğinde yani yakıtları bittiğinde çekirdek içeri çökerken, dış katmanlarını uzaya atar, işte o zaman böyle güzel görüntüler oluşturur. 1764 yılında Messier amca da bu türden keşfettiği ilk gökcismidir ve onun kataloğunda numarası da M27.

İki dar bant filtre kullandım. Ha'da 143x600sn, OIII'de ise 99x600sn. Ben güzele uzun süre bakıp çekiyorum da biliyorsunuz işlemesini beceremiyorum. Sağ olsun Sevgili Can Rıfat Turcan'a istiflenmiş verileri gönderiyorum, o da şaheserler yaratıyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sevgilerimle...