Kusura bakmayın, son 15 gündür aklımı bu kuyrukluyıldıza (KY) ve teleskobumun takip sistemine taktığım için sizinle bir fotoğraf daha paylaşıyorum.

Bugün paylaştığım kare 10 dakikalık tek poz ISO 800'de çekilmişti. Halbuki bundan önce 7 tane 10 dakikalık ISO 400'de çekilmiş karelerim de vardı. KY'a göre istiflemeyi henüz beceremediğim için bir yöntem aradım kafamda ve sonra Google amcada.

StarTrails (yıldız izleri) diye bir yöntem vardır. Kutup yıldızını sabaha kadar çekersiniz ve bunları bir yazılmla birleştirdiğinizde kutup yıldızı çevresinde yıldızların yaptığı izleri görürsünüz. Aslında biliyorsunuz yıldızlar sabit dünya ekseni çevresinde döndüğü için bu izler oluşur. Ben de böyle bir yazılım aradım ve buldum adı StarTrails, bedeva ve bir arkadaşımız türkçeye çevirmiş. Sabah güneş doğmadan önce 4 adet de karanlık (dark) çekim yapmıştım, yazılım onları da dikkate alıyordu. Sonuçda elde ettiğim görüntüyü her zaman olduğu gibi PS'de biraz oynadım, kırptım. Bu yeşil kızı size zorla sevdireceğim herhaldr. Sevgilerimle...