Geçen gün filtre ile güneş fotoğrafı çekerken netleştirme çabası içinde iken önünden uçak geçti. Böyle bir olayı neden fotoğraflamayayım dedim ve bugün mecburen Celestron üçayağı çıkardım, kutup yıldızı yok iken kutup ayarını yaptım ve yaklaşık 1300 fotoğraf çektim.

Gunes batarken ucakAtatürk hava alanına inen (rüzgara göre bazen kalkan) uçakların yolundan geçiyordu güneş. Bugün o yönde kalkan uçaklar varmış. Bir tanesi benim güneşin önünden geçmiş, 5 saniye aralıklar ile çektiğim için üç karede gözüküyor. Güneş denize girdi girecek konumda olduğu için lekeler o kadar net değil ve atmosfer güneşin orasını burasını yemeye başladığı için de dikkat ederseniz hafifçe yamuk.

Gunes batarken 2Gunes batarken 3
Sevgili Uğur İkizler'in güneş filtresini kullanıyorum, bununla ne kadar net fotoğraf çekebilirim diye güneş çok daha yüksekte iken denemelerde bulundum. Son iki fotoğrafın birincisi benim çektiğim, diğeri ise bugün SpaceWeather'da yayınlanan güneşin fotosfer fotoğrafı. Aynı gün olduğu için kaçırdığım leke var mı diye karşılaştırma yaptım. Umduğumdan çok daha güzel fotosfer fotoğrafı çektiğimi gördüm. Sadece kenarda bir leke kaçmış, o da çok küçük ve kenarda olduğu için. Bol lekeli bir güneş seyretmek o kadar da güzel değil ama meraklısı beğenebilir. Sevgilerimle...