Köyüme geldiğimden bu yana gökyüzündeki güzelleri çekmeye çalışıyorum. Teleskobun olsun, kundağım olsun sürekli sorun çıkartıyor, ara sıra da ben sorun çıkartıyorum, anlaşamayan iki sevgili gibi yolumuza devam ediyoruz. Akrep takımyıldızına taktım, oradaki tüm güzelleri elde etmek istiyordum, bir kısmı elimden kaçtı ama bazılarını yakaladım. İşte bunlardan biri IC 4605 denilen bir bulutsu.

Başta ne biçim bir şey olduğunu bilmiyordum, çevirdim teleskobumu ISO 3200'de 3 dakikalık 21 poz almışım. Zaten fazla alamıyorum, evler ve teller izin vermiyor bana.

Ben gökyüzü fotoğrafçılarına benzemiyorum. Teleskobun başına geçtikten sonra iPad'den SkySafari yazılımını açıyorum, bugün ne çekeceğim ona göre karar veriyorum, sözün özü gökyüzü fotoğrafçılarının en kötüsüyüm, plan yok, proğram yok. Çektiğim karelere bakınca da pek bir şey göremedim, ama gözün Antares'de çünkü bu cisim Antares'in hemen üstünde. Yani gözüm bir güzelde iken gönlüm diğerinde.

Öykü birbirini kovalıyor. Ay geldiğinden bu yana iki gündür gözlemi bıraktım. PixInsight denilen gökyüzü fotoğrafçılarının vazgeçilmez yazılımının 45 günlük bedava kullanımını almıştım, biraz da Sevgili Nadir'in katkısı ile. Bugün o yazılımı öğrenmeye başladım. Önce Sevgili Güven'in hazırladığı dökümandan yararlanarak görüntülerin kalibrasyonunu yaptım. Sonra asıl görüntü işleme nasıl olacaktı? Yine Güven'in bana daha önce verdiği Mike Malik'in hazırladığı bir döküman vardı, ondan yararlandım. Mike amcam ne dediyse sırasıyla onları yaptım.

Bu PixInsight yazılımı bir sihirbaz, benim işe yaramaz dediğim görüntülerden paylaştığım bu fotoğrafı çıkardı. Anlamadığım bir sürü kavramı uyguladım sadece. Bir de anlasam o kavramları (Background Neutralization, Noise Reduction, ACDNR, daha neler neler...) neler çıkacak bu kareden düşünmeden edemiyorum. Şaşkın bir durumdayım, bir yazılım size bu kadar yardım edebilir mi sanki yapay zeka. Kusura bakmayın görüntüdeki olgular ile ilgili bilgi veremiyorum, başka bir bahara ama dikkatli bakın ve evrenin derinliklerinde benimle beraber boğulun. Sevgilerimle...