Gazeteciler gibi başlık attım, kusura bakmayın. Her gökcismi intihar etmez ama bazı kuyrukluyıldızlar maalesef yaşamlarına son veriyorlar, bu durum da beni üzüyor. Psikolojileri bozulmuş bu kuyrukluyıldızları bir ara uzun uzun yazacağım ama bugün bir tanesi daha öldüğü için önce bu kısa haberi vereyim istedim.

Yılda ortalama bir düzineden fazla kuyrukluyıldız doğrudan güneşin üzerine düşer ve yokolurlar. NASA ve ESA'nın ortak uzaydaki ortak güneş teleskobu SOHO bunları her zaman yakalar. 24 saat güneşin farklı filtrelerde fotoğrafını çeken SOHO güneşe yaklaştıkça parlaklaşan kuyrukluyıldızları yakalar. Unutmayın SOHO güneşin diskini kapatarak çektiği görüntüleri video haline getirir ve yayınlar.

Bu videoyu indirip de buraya koymam FaceBook izin vermedi, halbuki YouTube'da bunu notunuza koyabilirsiniz diye kodları da veriyorlar ama bir türlü halledemedim, sanırım yaşlılığımdan dolayı. Fakat google'da "10 Ekim 2013 grazings comet SOHO" diye aratırsanız siz de bu ölen kuyrukluyıldızı bir çok sayfada özellikle YouTube'da seyredebilirsiniz. Ne olursa olsun ölüm her zaman üzüntü verir insana...
Sevgilerimle...