Her zaman öğretmenlerime sınıf dışında yapacakları çok basit gökyüzü deneyleri vardır derim. Geçen yıl 19 Mayıs Üniversitesinde Sevgili Hüseyin Kalkan'ın büyük bir TÜBİTAK projesi olan "Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum" etkinliğinde de fen bilgisi öğretmenlerine üç saat yöresinde ders vermiştim. O zaman da uzun uzun neler yapılabileceğini anlatmıştım.

Gunizi 2013 iedÖrneğin Günizi'ni yapabilir ve öğrenciler mevsimleri, güneşin gökyüzündeki hareketini takip edebilirler demiştim.

Golge Sekizi

Samsun'da özel bir kolejde fen bilgisi öğretmeni olan genç ve dinamik arkadaşım etkinlikten sonra beni aradı gölgesini ölçeceği direği nereye dikmesi konusunda danıştı. Sanırım bu konuda iki kez konuştuk ve sonunda vazgeçmek zorunda kaldı çünkü kolejin bahçesi küçüktü, yapsaydı çok iyi olacaktı.

Gokyuzune dokunuyorum   

30'a yakın fenbilgisi öğretmeni arasında da bir tane sosyal bilimler öğretmeni vardı. Yaklaşık bir ay önce beni aradı ve organizasyonunu yaptığı etkinliğe çağırdı, tabii gelirim dedim. İlkteleskobum.org'da yani Nurcan Örtügen Gök'den bir teleskop almışlar, bir konferans düzenlemişler ve akşamda eğer hava açarsa gözlem şenliği yapacaklardı.

Sorgun Etkinligi 2013

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Gedikhasanlı köyünde öğretmenlik yapan Sevgili HANDAN KARATAŞ, bana bir de süpriz hazırlamış. Muhatrla bir olmuş, önce yeri düzelttirmiş, daha sonra direk için güzel bir değnek bulmuş ve Günizi için gereken herşeyi yapmış. Güzel de bir isim vermiş "Gölge Sekizi" diye. Bana uzun uzun deneyimlerini ve çocukların kazanımlarını anlattı.

HKaratas IED

Bir tanesini ben aktarayım. Haftada bir gün direğin ucunun gölgesini ölçüyorlarmış. Hasta olduğu bir gün öğrenciler tekbaşlarına ölçüm apmışlar ve öğretmenlerine haber vermişler. Öğretmenim gölgenin boyu kısalması gerekirken, uzadı biz anlayamadık diye. Olay tabii 21 Aralıktan sonra gerçekleşiyor. Ertesi gün gidip baktığımda bir de ne göreyim dedi, biri direğin tepesine bir pet şişesi geçirmiş, o nedenle öğrenciler yanlış ölçüm yapmışlar ama ne olması gerektiğini artık biliyorlar.

Tebrikler Sevgili HANDAN, yurdumun her köşesinde senin gibi azimli öğretmenler var ama sayılarının çoğalmasını istiyorum, ümitliyim. Umarım diğer projelerin gerçekleşir. Bu konuda daha önce yazdığım iki yazının bağlantı adresleri şöyledir. Sevgilerimle...