Çin Ulusal uzay Ajansı Ay keşif proğramı çerçevesinde Ay'ın arka yüzüne konan bu Kondu ve içinden çıkan Yutu-2 arabası 3 Ocak 2019 tarihinden bu yana sadece 17 gün çalışmışlar, ne kadar tembeller değil mi? Hayır değiller 470 günü aşan bu macerada evet 17 gün çalıştılar ama bulundukları gök cisminde bir gün, bizim 28 güne eşit çünkü Ay çevresinde bize göre yavaş dönüyor.

Her iki araçta enerjiyi güneşten alıyorlar ve 14 günlük uzun Ay gecelerinde uykuya yatıyorlar, sabah olur olmaz uyanıyorlar ve çalışmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz hafta Cuma günü her ikiside uyandı ve işlerine devam ediyorlar. Bu sırada Çin uzay ajansı Chang'e-5 ve Chang'e-6 proğramlarını çalışıyorlar, onlardan duyacağımız çok şeyler var yakında. Bu konuda uzun bir yazı hazırlamak istiyorum ama zaman bulursam.

3 Ocak 2019 tarihinde Ay'ın arka yüzünde Von Karman kraterinin içine indi Chang'e-4. Bu krater Ay'ın güney kutbuna yakın. Gördüğünüz gibi tüm ülkelerin gözü güney kutbunda. İlişik fotoğrafta bu kraterin yerini görüyorsunuz. İkinci fotoğraf ise kraterin ayrıntılı büyük görüntüsü. Acaba çinliler neden bu krateri seçti dersimiz? Sevgilerimle...

Ay Von Karman