Benim FaceBook sayfamda ara sıra uydu düşüyor diye verdiğim haberler sadece büyük uydular için olur, yoksa her ay 1-2 tane işi biten uydu atmosfere girerek yanar kül olur. Bir de bunların dışında kontrollü olarak okyanusa düşürülen uzay araçları vardır.

Geçen hafta Haziran ayında uzay istasyonuna kilitlenen ESA’nın ATV Albert Einstein adlı insansız uzay aracı, laboratuarda üretilen çöpleri toplayıp kontrollü olarak okyanusa düşürüldü.

GOCE (Global Ocean Circulation Explorer) uydusu ise kontrolsüz bir şekilde bu gece atmosfere girecek ve düşecek. Bilim insanları nereye düşeceğini bilmiyorlar ama gönülleri biraz rahat. Neden derseniz dünyanın %70’i su, geri kalan kara parçasının da ancak %25’inde insan yaşadığından, bir kente düşme olasılığı %7’ye düşüyor.

GOCE yorungesi450 milyon dolara mal olan GOCE, 1 ton ağırlığında ve yerin çekim alanını duyarlı olarak ölçmesi için ESA tarafından uzaya gönderilmişti. 21 Ekim tarihinde yakıtı biten GOCE o günden bu yana bir planör gibi yükseklik kaybetmeye başladı ve bu onun için doğal bir son. Yerin çevresinde 88 dakikada bir tur atan bu uydunun yerini her an https://blogs.esa.int/rocketscience/2013/10/28/track-goce-in-orbit/ adresinden takip edebilirsiniz.

Ayda 1-2 uzay aracı atmosfere girerek yandığında bazı sahtekarların çok beklediği uçan dairelere çok benzerler. Atmosfere girdiği anda dağılan parçaları filmlerde gördüğümüz düşmanın askeri uçakları gibi çok hızlı bir şekilde başımızın üstünden geçer. Gökyüzünü tanımayan ve teknoloji özürlü vatandaşlarımız da bu türden bir olaya tanık olduğunda aklına ilk gelen uzaylılar olur, malesef.