Dün (12 Mart 2015) HaberTürk gazetesinde bir haber okudum, bu çağda olmaz artık bu kadar diyecektim ama bugün içim rahatladı.

Size anlatmak için gazetenin arşivini araştırırken meğer internet sitelerinde 18 resimden oluşan bir galeri yapmışlar. http://www.haberturk.com/.../1052574-astrologlardan-17... Neden içim rahatladı biliyor musunuz? bu habere 125'den fazla yorum yapılmış, hepsini okudum, kabaca şöyle bir istatistik çıkardım, biraz hatası olabilir. Yıldız falcılarının söylediğine inananlar %3 yöresinde. %50'si dalga geçmiş, nasıl mı? Birkaç örnek vereyim.

Haydi canım...
Yok bee...
Hapsi sallıyor...
Yok artık...
Kafayı yemiş bunlar... gibi.
Geri kalan %47 diyelim ama hemen hemen diğer yarısı, yıldız falcılarına inanmıyor ama tamamen olaya dini açıdan bakıyorlar, nasıl mı?
Allah sonumuzu hayır getirsin...
Allah ne derse o olur...
Allah bilir...
Yaradan da ne gelirse güzeldir... gibi.

Büyük olasılıkla gazete yöneticileri bu yorumları okumuş ki hemen ertesi günü TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Halil Kırbıyık hocanın verdiği haberi yayınlamışlar. Beni sevindiren olay ise yorumların %97'si bu falcılara inanmıyor. Ama gazeteyi okuyan bazı dostlarımızın içine yine de bir korku salıyorlar. Marmara depremi ile tutlmanın hiç ilgisi olmadığının bilimsel kanıtlarını sergilememize karşın insanların bu inanışlarına ket vuramamışız. Eğer böyle bir ilişki varsa her 29 günde bir yeniay evresinde deprem olmalıdır. Yılda 2 ila 5 arasında güneş tutulması olur, ortalama 3 diyelim. 1999 yılından bu yana 6 yılda 18 tutulma olduysa hani deprem nerede?

Deprem bir doğa olayı, olacaksa her zaman olabilir. Şu güzel dünyada mutlu yaşamak varken bu korkular neden? Sevgilerimle...