Bize bir zararı olmadı ama insanlar nedense kıyameti gökyüzünden bekliyor. Büyüklüğü 15-70 m arasında yani müstakil bir ev büyüklüğünde bir kaya parçası. 11 Nisan günü keşfedildi çünkü boyutu küçüktü. Daha sonra bu dünyaya yakın geçen gök cisimleri ile ilgili tüm gözlemevlerinden dikkatli bir şekilde gözlendi.

Yörüngesi çok ilginçti, dünyamıza 353 000 km uzaktan geçti. Ay dedemizin uzaklığı ise 385 000 km, yani Ay'dan daha yakın geçti. Bu uzaklıkları kafamızda hayal edemediğimiz için sanki çok yakın gibi düşünebiliriz. Uluslararası Astronomi Birliği hemen ona bir isim verdi "2020 GH2". Fotoğrafta bu göktaşının yörüngesini görüyorsunuz.

Yarıçapı 7.5 milyon km olan ve ortasında dünya bulunan bir küre düşünün, işte yörüngesi bu küreyi kesen göktaşlarına Dünya için potansiyel tehlikeli asteroid adını veriyoruz. 2019 yılından bu yana her hafta bu özelliği taşıyan ortalama 30 asteroid keşfediliyor. Şu anda sayıları 19 000 yöresinde.

29 Nisan tarihinde geçecek tehlikeli bir asteroid daha var, birileri çıkmış YouTube'a video koymuş, dünyaya çarpabilir diye. 1998 OR2 adlı bu asteroid dünyamıza 6.2 milyon km uzaktan geçecek. Dün geçen asteroidin uzaklığı ile bunu karşılaştırabilirsiniz. Tamam bu uzaklıkları hayal edemezsiniz ama matematik biliyorsunuz. Sevgilerimle...