Yeryüznde iken zaten dünyanın ışığını görüyoruz ve ışık kirliliğinden söz ediyoruz. Benim sözünü ettiğim güneşten gelip dünyadan yansıyan ışınları görmek.

Bunun için doğal olarak uzaya çıkmanız gerekir, UUİ'deki astronotlar her gün görüyorlar ama bıkmıyorlar, sürekli ne kadar güzel bir gezegende yaşıyoruz diyorlar. Bu fotoğrafları dün akşam çektim ama uzun zamandır bu hobimi unutturan hava koşullarıydı, nihayet bir kez yüzüme gülmüştü. Aslında bir gün önce çekmek istiyordum 22 saatlik hilali görebilir miyim diyordum ama ne mümkün.

Dunyanin isigi 1Dunyanin isigi 3
Gelelim başlıktaki soruya. Ay yeniay evresine girmeden biraz önce ve biraz sonra hilal şeklinde görülür, yani hemen hemen yer ile güneş arasındadır. İşte böyle durumlarda Ay bol miktarda dünya ışığı alır çünkü eğer Ay'da oturuyor olsanız dünyayı dolundünya şeklinde görürsünüz. Söz konusu bu bol ışıkla Ay'ın karanlıkta kalması gereken bölgeleri aydınlanır. Dolayısıyla çok parlak güneş ışığı alan hilalin dışında kalan bölgeleri de çok kolayca görebilirsiniz. Bugün akşam deneyin, hemen farkedeceksiniz. Çekimlerim güzel değil çünkü netlik ayarını çok uğraşmama karşın yapamamışım ama Maltepe parkının arkasında Marmara denizi ile beraber güzel bir kare oldu. O fotoğrafta Atatürk havalanına inen uçağı da görebilirsiniz. Bugün ve yarın bu fırsatı kaçırmayın siz de dünyanın ışığını görün. Sevgilerimle...