Uzaya gitmenin ne denli risk taşıdığına daha önceki yazılarımda değinmişdim, özellikle astronotlarda görülen hastalıklara.

Yeni yapılan bir çalışmaya göre mikro çekimde, uzayda yaşayan astronotların kalplerinin küreselleştiğini ortaya koydu. Bu küreselleşme miktarı %9.4, bu ise aşağı doğru uzamış kalbin şeklinin bozulduğunu gösteriyor. Uzay tıbbı uzmanları bu durumu çok önceden tahmin etmişler ve matematik modellerini ortaya koymuşlar. Şimdi 12 astronotun uzay uçuşundan önce, sonra ve uçuş sırasında yapılan ölçümlerinde elde edilen verilerin, daha önce elde edilen matematik modellerle bire bir uyuştuğu saptanmış.

Sorun mikro çekim alanında kalp normal sıkı çalışmasını yapmadığı için kalp kaslarının kütle kaybetmesinden kaynaklanıyor. Bu durum ise kalp krizi, iskemik, kapak bozukluğu gibi kalp hastalıklarına neden olabilir düşüncesi ile modellerini daha geliştirmekteler. Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) bir ultrason cihazı konulmasını ve astronotların çok sık kalp şekillerinin belirlenmesi gerekiyor. Bu sağlıksız durum için var olan egzersizlerin miktarını ve türünü değiştirtirmeyi düşünüyorlar. Şu anda astronotlar UUİ'nda 6 ay kalıyorlar. Mars seyahati sırasında 18 ay veya daha fazla kalacaklar, böyle uzun süreli uzay uçuşlarında ne olur doktorlar onu anlamaya çalışıyorlar.

Yazının başlığını görünce aklınıza kötü şeyler gelmiştir. Unutmayın ki uzaya giden bir çok kadın astronot da var, onlar sizin gibi hiç kötü şeyler düşünmezler. Sadece burada astronotların kalp bozukluklarından söz ediyoruz. Sevgilerimle...