NASA 1972 yılında ilk LandSat uydusunu gezegenimizde meydana gelen küresel değişimleri gözlemek ve kaydetmek amacıyla fırlatmıştı. Bu yıl 40. yılını kutlayan LandSat ekibi USGS'nin (U.S. Geological Survey) seçip renklendirdiği 120 yeryüzü fotoğrafını halkın oyuna sundu ve en çok oy alan 5 görüntüyü şu sayfada yayınladılar, gerçekten çok güzellerdi.

http://goo.gl/Ru9pG

Bu kutlamayı okurken hemen veritabanına girip İstanbul ve Turkey sözcükleri ile arama yaptığımda ülkemizin güzel görüntülerini gördüm ama bunların içinde en güzeli İstanbul\'un biri 1975, diğeri 2011 yılında çekilmiş fotoğrafı ve bu süre içinde geçirdiği evrimi gösteriyordu. 1975 yılında çekilen fotoğrafta 1973 yılında yapılan Boğaziçi köprüsü kolayca görülüyor.

Bu fotoğraflar sahte renklidir. Bitki örtüsü ile kaplı alanlar kırmızı, çalılık ve çıplak alanlar bronz, yerleşim alanları gri ve su bölgeleri siyah renkte renkte gösterilmiştir. 2011 yılında İstanbul\'un nüfusu 2 milyondan 13 milyona çıkmış ve kent olağanüstü bir genişlemeye uğramıştır. Şu anda en yoğun yerleşim alanları 1988'de yapılan ikinci köprü nedeniyle tüm boğaz kıyıları ve Marmara Denizi kıyılarıdır.

Bu karşılaştırmalı görüntü için daha fazla bilgiyi aşağıdaki sayfalarda görebilirsiniz.
http://goo.gl/8S2WG
http://goo.gl/Lk3w