Dostlarım buna çok güzel bir türkçe karşılık buldular, “günizi” dediler ama nedense bana Analemma güzel bir hanımın adını anımsatıyor gibi geldiği için ben ANALEMMA'yı daha çok beğeniyorum.

Analemma nedir derseniz, çok sabırlı astrofotoğrafçıların güzel bir uğraşısıdır. Yaklaşık 15 günde bir (şart değil, hava ne zaman açık ise) günün aynı saatinde (çok önemli) güneşin fotoğrafını aynı kare üzerine düşürülmesi ile oluşur. Bunun için fotoğraf makinesi sabit kalmalıdır ama onun da yolunu bulanlar vardır. Eskiden film üzerine düşürürlerdi onun için makinenin sabit olması gerekirdi ama digital dünyada bu işin pek çok yolu var. Bu fotoğraf (Copyright: Tamas Ladanyi TWAN) her gün tam öğlen vakti saat 12:00'de (yaz saati 13:00'de) çekilmiştir. Dolayısıyla bir yıl boyunca güneşin tam öğlen zamanı nerede olduğunu gösterir.

Böyle bir çalışmayı Fen ve Teknoloji öğretmenleri öğrencileri ile beraber okullarında yapabilirler. Daha sonra da bu fotoğraf bize hangi gökbilim konularını öğrenmemize yardım ediyor diye tartışabilirler. Güneşin böyle bir fotoğrafını çekmek için objektifin önüne ışığı azaltacak bir filtre koymanız gerektiğini sakın unutmayın. Çekilen tüm digital fotoğrafları bir araya getirmek için başta Photoshop olmak üzere bir çok yazılım var. Önce bir güneşin fotoğrafını çekerek yapabildiğinizi görmeniz gerekiyor.

Gökbilim sevdalılarından da ricam bu fotoğraf bize hangi gök olayları konusunda bilgi veriyor, bildiklerini hemen fotoğrafın altında yorumlamalarını istiyorum. Biliyorum beni kırmazlar. Bana gökbilimi çok sevdiren görüntülerden biri olduğunu sakın unutmayın. Analemma ömür boyu (değil bir yıl boyunca) beklenmesi gereken bir güzel.