Dün gece hava çok iyi değildi, gökyüzünde ince tül bulutlar vardı. Fakat nihayet kundağımı kullanmayı öğrendiğimden dolayı gece Ay çıkıncaya dek üç gökcismini çektim. Bunlardan sonuncusu M101 veya Pinwheel olarak da bilinen fırıldak gökadasıydı.

Poz süresini 1 dakikada tuttum ve 107 kareyi ISO 3200'de çektim. Kullandığım DSS yazılımı sadece 97 kareyi istifledi. Dolayısıyla 1 saat 37 dakikalık bir poz süresi elde edildi. Çektiğim alanda 7-8 tane daha gökada vardı ama ben güzel gözüksün diye sadece Fırıldağı alıp kırptım.

Bu gökada bizden tam 27 milyon IY uzaklıkta ve Büyükayı takımyıldızında bulunuyor. Yüzünü bize döndüğü için ingilizcede buna face-on diyorlar tüm sarmal kollarını görebiliyoruz. Eğer gökada düzleminden baksaydık (edge-on) bu güzel kolları göremeyecektik. Çapı 171 000 IY olduğu için bizim Samanyol gökadasından %70 daha büyük. Çok sayıda büyük HII (iyonize hidrojen) bulutları vardır, bunlar aslında moleküler bulutlarla ilişkilidir. Dolayısıyla yıldız oluşum oranı çok yüksektir. Bugün hava daha iyi olduğu için tekrar çekmeyi deneyeceğim. Sevgilerimle...