Artık küçük bir dürbünle gözükecek parlaklık düzeyine geldi. Çıplak gözle görülecek mi, insanların en çok sordukları soru bu. Bekleyip göreceğiz ama İstanbul'da beklemeyeceksiniz. Karanlık bir yere gidip sabah güneş doğmadan iki saat önce o güzeli doğarken göreceksiniz.

Biz de öyle yapmak için yarın sabah uzman gökyüzü fotoğrafçısı Uğur İkizler arkadaşımla Saklıkente gitmeye karar verdik. Gidince başka güzel KY'lar da var, onlara da dokunacağız. Leonard ufka yakın olduğu için benim pilyelerimin olduğu yerden görünmüyor, onu mobil ekipmanlarımız ile görüntüleyeceğiz.

Bu yazı ile üç görsel paylaşıyorum. Birincisi Michael Jäger'in 24 ve 25 Kasım tarihlerinde çektiği iki kareyi tek karede istiflemiş. Çok güzel galaksileri ziyaret ederek yoluna gidiyor. Celestron 11" RASA teleskop ve QHY600 kamera kullanarak çekmiş. İkinci ve üçüncü görsel ise bu KY'ı gökyüzünde nerede bulacağınız ile ilgili. Sabahları doğu yönünde Arcturus'u takip ederseniz onu hemen bulursunuz. 12 Aralık tarihinden sonra akşamları görülecek ve Venüs takip etmeniz gerekecek. 17 Aralık tarihinde tam Venüs'ün altında oluyor ve ufuktan fazla yükselmiyor. Sevgilerimle...