Bu yıldız gibi. 1054 yılında patladı, dikkatli gökbilimciler hemen kaydettiler, çünkü Çin'in üzerinde yeni bir yıldız doğmuştu ve 24 gün o yıldızı sabahtan akşama kadar gözlediler. Akşamdan sabaha demedim farkediyorsanız. Çünkü süpernovalar patladığında uzaya çok büyük enerji salarlar ve gündüz dahi görülürler. Uzun zamandır Samanyolu gökadasında maalesef süpernova patlamıyor.

15 cm çaplı sarıkız (Celestron 6") ile çektim bu fotoğrafı. ISO 3200'de 3 dakikalık pozlarla tam 77 görüntünün istiflenmiş hali. Fakat yine de veri yetmemiş gibi geldi bana. Kış mevsiminde çekilmesi gerekiyordu ama Saklıkent'in sabaha yakın saatlerinde aldım. Poz süresini de biraz uzun tutmam gerekecekti. PixInsight yazılımı sağolsun benim beceremediklerimi hallediyor.

Yengeç bulutsusunun ingilizce adı Crab, yani yengeç. Bu sözcüğün başka anlamları da var, mızmızlanmak, homurdanmak gibi. Sakın kimseye kızmayın dememin nedeni bu, homurdanmayında, yaşama daha sakin gözlerle bakın, unutmayın yaşamak çok güzel, gökyüzünde ki güzeller gibi. Sevgilerimle...