Balkonumu güzel bir olayla hayırlamam gerekiyordu. Bugün sabah saat 05:10'da Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) geçecekti. Dün sabah da saat 06'da geçmişti, hava aydınlandığı için çektiğim görüntüyü hiç beğenmemiştim çünkü batıdan geldi ve bizim meşhur Bakırlı tepesine kafasını vurdu. ISO ve poz süresinde çok hata yapmıştım ama en önemlisi deneyim kazanmıştım. İkinci fotoğraf dünkü geçişi gösteriyor.

Bugün sabah ise daha ortalık karanlıktı ve gökyüzünün en güzelleri Siriüs ve Orion Bakırlıtepe'ye yakındı. Bu kez seçimlerimi tekrar tekrar denedim ve ISO 1250 ve yaklaşık üç saniye poz ile bu görüntüyü elde ettim. En güzeli de karanlıktaki astronotlar Rigel'in altına girmeden güneşi gördüler, dolayısıyla biz de ISS'i gördük.

O güzelim TÜBİTAK Ulusal Gözlemevimizin bulunduğu Bakırlıtepe'nin nasıl aydınlandığını farkedebilirsiniz. Dikkat ederseniz dağın altı karanlık. Benim evin 50 metre arkasındaki mermer ocağının projektörleri TUG'u aydınlatıyorki orada gözlem yapamasınlar diye. Bu arada da benim gözlemin içine ediyorlar ama mermer ihraç ederek ülkemiz döviz kazanacakmış, mış, mış. Sevgilerimle...