Et_Balık kurumunun yaptığı veya eşimin yanımızdaki kasaptan bir kilo kıymaya 143 TL verdiğini duyduktan sonra bu konuyu araştırmadım. Geçenlerde yazdığım ESA'nın fonladığı projelerden birinde okudum. Astronotların uzun seyahatlerde yapay et üreterek gerekli gıdayı almalarını sağlamak için önerilen proje ESA tarafından desteklenmiş.

Uzun uzun da araştırmadım, WikiPedia'da o kadar uzun anlatılmış ki, şaştım kaldım.

Bu konunun tarihi ne kadar eski bilmiyorum ama zamanında Winston Churcill "göğsünü veya kanadını yemek için bütün bir tavuğun yetiştirilmesinin saçmalığından kurtulacağız, bu parçaları uygun ortamda ayrı ayrı üretebiliriz" demiş. Herneyse son 10 yılda bu konuda çalışan yüzlerce firma kurulmuş, internet dünyasında olduğu gibi şirketler bir diğerini satın almış ve yarış tüm hızıyla devam ediyor.

Şu anda bile yüzlerce büyük şirketin yanında 60 girişimci şirket bu konuda Ar-Ge yapıyor. Şu anda yapay et üretiliyor ama çok pahalı. Diğer taraftan dünyada et fiyatları her yıl %3 oranında artış gösterirken yapay et gittikçe ucuzluyor ama normal ete göre pahalı. Bazı şirketlere göre 2030 yılında, bir Türk bilimciye göre 2025 yılında raflarda yerini alacak. Tüm dünyada üretilen etleri test eden insanlar onun hakkında aynı tadı aldıklarını söylüyorlar. Her şeyden önce temiz laboratuar ortamında yetiştirildiği için benimseniyor.

Biopsi ile hayvandan kök hücre alarak kas hücrelerini bir kültür ortamında çoğalmasını sağlıyorlar. Asıl pahalı olan bu kültür ortamı, onun maliyetini nasıl düşürürüz diye uğraşıyorlar. Genellikle dana kıyma üretiyorlar ama tavuk, koyun, domuz, geyik etleri yanında kaz ciğeri üreten bile var. Kültürlü et, laboratuar et, temiz et gibi isimler alan yapay et ülkelerin gıda teşkilatlarında yaklaşık iki yıl süren bir onaydan sonra ortaya çıkmaktadır.

Çok ayrıntılı bilgi almak isterseniz aşağıdaki sayfayı sizlere öneririm. https://en.wikipedia.org/wiki/Cultured_meat Bu sayfada bir de Türk firması olduğunu gördüm, http://biftek.co/ Türk bilimcilerin kurduğu ve çalıştığı bu firma doğal olarak ABD'de kurulmuş. Çok iddialılar ve kültür ortamının fiyatını çok düşürdüklerini, patent başvurularını yaptıklarını ifade ediyorlar. Biftek firmasının web sayfasında bizim TV'lerde yaptıkları açıklamalar var