Uzayı ele geçiren ülkeler orada neler deniyorlar neler. Bu fransız şarapları yıllandırılır, biliyorsunuz. Yıllanınca tadı rengi aroması çok daha güzel olurmuş.

Benim gibi cahiller anlamaz bunlardan ama insanlar acaba yerde değilde uzayda yıllandırsak acaba ne olur diye merak ediyorlar. İşte bu nedenle 2019 yılı elde edilen 2000 şişe şaraptan bir düzinesini yani 12 şişeyi Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımışlar. Uzayda 14 ay kaldıktan sonra bu yılın başlarında yere indirmişler.

Proje bilimsel, Bordo üniversitesi şarap bilimleri enstitüsünden bilimcilerin yönetiminde 12 kişilik bir tadımcılar grubu uzaydan gelen iki şişe şarabı açarak tadına bakmışlar. Hem uzayda hem de yerde 18 derecede tutarak yıllandırılan şarabın yerdeki şaraba göre daha hızlı evrimleştiği bulunmuş. Şaraplarla beraber uzaya 320 asma çubuğu da göndermişler, onlar da bir yıl uzayda kalmış. Geri döndüklerinde yerdeki çubuklar ile beraber dikmişler. Yerdeki çubuklara göre çok hızlı gelişmiş ve tomurcuk vermişler.

Fransanın en önemli ihracatlarından olan şarap konusunda yaptığı bu çalışmaları görünce sizlerle paylaşmak istedim. Şarap bilimi ile ilgili bir çok kavram var haberde, anlamadığım için buraya yazmıyorum ama bu Petrus marka şarabın çok pahalı olduğunu bir yerlerde duymuştum. Sevgilerimle...