Önümüzdeki yılın başlarında bir kuyrukluyıldız (KY) hem yere hem de Güneşe çok yaklaşacak. Merkür gezegeninin yörüngesinin içine kadar gircek olan PANSTARRS KY'ı çıplak gözle görülebilecek. 9 Mart tarihinde Güneşe 45 milyon km yaklaşacak olan bu güzel gökcisminin buz yapısının buharlaşarak geniş bir KY başı ve kuyruğu oluşturacağı tahmin edilmektedir.

Ne kadar parlak olacağı konusunda kimse tam bir şey söyleyemiyor, çünkü KY'ların parlaklığını tahmin etmek çok zordur, bakarsın ikiye bölünebilir ve o zaman da sönükleşebilir. Fakat bazıları bu KY'ın Mart 2013 tarihinde Vega veya Arcturus kadar parlak olacağını ileri sürmektedir ki bu ise tam bir gökyüzü şöleni demektir.

Şu anda PANSTARRS kuyrukluyıldızı 12 kadir parlaklığında ve güney yarımküredeki amatörler önümüzdeki günlerde yaklaştıkça parlaklaşan bu KY'ı gözleme şansına sahip olacaklar. Kuzey yarımküredeki gözlemciler ise şimdilik elveda derken Porto Riko'daki Efrain Morales burada verdiğim görüntüyü 4 Eylül günü zorlukla çekti, çünkü cisim ufka çok yakındı ve batan güneşin ışıkları hala gökyüzünü aydınlatıyordu. Mart ayının son haftalarında Güneşe en yakın olduğu noktayı geçtikten sonra bizler de bu PANSTARRS Kuyrukluyıldızını görebileceğiz.