Ne demek bu. gökbilimciler sadece Samanyolunu biliyorlar. İşte bir asır önce 26 Nisan 1920 tarihinde Ulusal Bilimler Akademisinin yıllık toplantısında tartıştılar. Bir tanesi Harlow Shapley, diğeri ise Heber D. Curtis idi. Toplantıda ilk kez Shapley konuştu, Samanyolunun çok büyük olduğunu ve güneş sistemin Samanyolu merkezine uzak olduğunu savundu.

O sırada küresel kümeleri çalışıyordu. Evrenin sadece Samanyolu olduğunu spiral bulutsuların Samanyolu içinde olduğunu vurguladı.

Daha sonra konuşan Heber D. Curtis ise daha çok gözlem yapmış ve hocası James E. Keeler ile uzun zamandır spiral bulutsuları gözlemişti. Shapley'den 7 yaş daha büyüktü. Bu spiral bulutsuların Samanyolundan çok uzakta farklı galaksiler olduğunu vurguladı ve güneş sisteminin Samanyolu merkezine çok yakın olduğunu vurguladı. Bu tartışma daha sonra makaleler şeklinde devam etti ama hiçbir sonuç vermedi. Her iki gökbilimci tarafından kullanılan veriler spiral bulutsunun gerçek doğasını belirleyecek kadar yüksek kalitede değildi. Her ikisi de o zamanın gökbilimcilerine göre genç sayılırdı ve her ikiside bir gözlemevi müdürlüğünü istiyordu. O emellerinde her ikiside kavuştu.

Tartışma 1924 yılında son buldu. O zamanın en büyük teleskobu olan 100"lik teleskobun yapımı bitmişti ve o teleskopla Mount Wilson gözlemevinde çalışan Edwin Hubble spiral bulutsulardaki Sefeid değişen yıldızlarını gözleyerek onların Samanyolunun çok ötesinde olduğunu kanıtladı. Andromeda ve Triangulum galaksilerindeki sefeidelerin ışık eğrisini elde etmişti. Sefeid yıldızlarının bir özelliği bize bulundukları uzaklığı gösterir.

Kıssadan hisse derler ya, daha son 100 yıldır biz evrenin ne denli büyük olduğunu anladık. Bu iki gökbilimcinin de doğru ve yanlış sonuçları vardı ama tartışmaya devam ettiler. Shapley daha sonra çok meşhur oldu. Şimdi evrende milyarlarca mı yoksa trilyonlarca mı galaksi var tartışması yapıyoruz. Nereden nereye geldik düşünebiliyor musunuz? Sevgilerimle...