Bir konuda haksız olduğunu kabullenmeyerek kurnazlıkla ve laf kalabalığı ile kendini haklı ya da suçsuz çıkarmaya çalışmak olarak bilinir ama birde işin bilimsel tarafı var. Yağ ile suyu karıştırdığınızda yoğunluğu daha fazla olan su dibe çöker ve yağ yukarıda kalır. Yani nedeni çekim kuvvetidir.

Peki uzayda yağ ile suyu karıştırdığımızda işte orada kendinizi haklı çıkaramazsınız, çünkü karışımın üstüne etkiyen kuvvetler dengededir.

O nedenle bazı karışımları birbirinden ayırmak için uzay çok güzel bir ortamdır. Örneğin sıvı bir karışıma ısı uygulandığında bileşenlerden biri sıcak tarafı çok daha fazla sever ve ayrışır. Buna ısı difüzyonu deniliyor ve uzun zamandır bilinmesine karşın kuramsal bir açıklaması henüz geniş ölçüde anlaşılmamıştır. İşte buna benzer olayları uzayda çalışmak için Avrupa Uzay Ajansı (ESA) uzay istasyonuna Columbus adında yeni bir modül ekledi.

Petrol ve gaz, kozmetik, gıda ve ilaç endüstrileri gibi bir çok sanayi sektörü, sıvı karışımlarının davranışları hakkında daha iyi bir bilgi birikimi elde edebilir. Bu modül tam bir laboratuar aslında, örneğin Veggie PONDS adında yine susuz tarım yapılacak bir olanak var. ESA sanayi ve ticaret kuruluşlarına çağrıda bulundu araştırma yapmaları konusunda hatta bu tür deneyleri gerçekleştirmek için bir elemanlarını uzaya götürebileceğini ifade ediyor. Sevgilerimle...