Bu tür sorulara deli olurum, olmayacak bir olayın sonucunu merak etmek saçma gelir bana. Ama belki de öğretici bir rolü de var ki insanlar ikide bir bu türden sorular sormaktadır.

Ay bizim çok önemli koruyucumuz diyen yazılar da beni sinir eder, neden Ay’ımızın öyle bir görevi yok ki, uzayda ne kadar yer kaplıyor da yere düşecek göktaşları Ay’a çarpıyor. Gelelim made madde Ay olmasaydı dünyamız nasıl olurdu sorusunun yanıtlarına.

  1. Güneş ve Ay tutulmaları olmayacaktı. İşte o zaman bu falcılar işsiz kalır mıyıdı acaba? Sanmam, o konuşma becerileri ile başka konular bulurlar yine halkı kandırırlardı.
  2. Eski çağlarda çok önemli bir yeri olan Ay takvimleri olmazdı. Şu anda dahi dini inançlarımızda Ay takvimini kullanmaktayız.
  3. Ay olmasaydı astronotların gidip ayak basacağı yakın bir gök cismi olmazdı. Ay’a nasıl gidildiğini anımsarsak uzay teknolojilerinin gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Bugün belki 2030 yılında Mars’a gideceğimizi düşünebiliyoruz, eğer Ay olmasaydı belki 2050 yılında Mars’a gidebilecektik.
  4. Ay ve Güneş okyanuslarda gel-gite neden olur. Eğer Ay olmasaydı evet yine güneşin etkisiyle kabarmalar olacaktı fakat bugünkü kadar kuvvetli olmayacaktı.
  5. Ay insanlık kültüründe çok önemli bir yer tutar. Ay ışığında sevgilinizle el ele tutuşarak yürüyemeyecektiniz, Ay deliliği dediğimiz saçma kavramlar kültürümüzde yer almayacaktı.
  6. Eğer Ay olmasaydı insanlık için en önemli değişim gün uzunluğunda yaşanacaktı. Dünyamız o zaman daha hızlı dönecekti ve bir gün 10 saat yöresinde çok daha kısa olacaktı. Ay’ın uyguladığı gel-git etkisi dünyamızın hızlı dönmesini frenleyen bir mekanizmadır.

Bu değişimler EarthSky.org sitesinde anlatılmış. Sizin de aklınıza bir şeyler gelirse yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Unutmayın uydu/gezegen oranına baktığımız zaman en büyük değer Dünya-Ay ikilisinde. Pluto’yu cüce gezegen sınıfına soktuğumuz için rahat konuşabiliriz. Resimde güneş sistemindeki büyük uyduların Dünya ile karşılaştırılmasını görüyorsunuz. Sevgilerimle…