Zodyak kuşağı takımyıldızlarından biri olan Aslan en güzel Nisan ayında görülür ama onu da neredeyse 6 ay gökyüzünde görmek mümkündür. Birinci şekilde bu güzel ormanlar kralını görüyorsunuz. Ben baktığımda hemen seçemiyordum, bir gün okuduğum yazıda onu seçmem için çok güzel güzel bir ipucu gördüm ve çok hoşuma gitti, o günden bu yana gökyüzünde Aslanı hemen seçmem artık kolaydı.

Aslan'ın baş tarafındaki yıldızları birer çizgi ile birleştirdiğinizde bir orak şekli meydana geliyor. Orağın sapındaki ilk yıldız Regulus bu takımyıldızın en parlak yıldızıdır. Anlamı aslan yüreğidir. Algieba'nın anlamı aslan başıdır. Aslan başının üzerinde iki yıldız vardır, aşağıda olanın adı Akgenubi olup güneyde olan, yukarıda olanın adı ise Alshemali olup kuzeyde olan anlamınadır. Diğer yıldızlarını anlatmayayım ama bu aslan mitolojide çok ünlüdür, aşağıda onun öyküsünü anlatayım.

gokyuzundeki Orak 2

Nemea Yunanistanın Mora yarımadasında eski bir kenttir. Yunan mitolojisine göre burada çok korkunç bir aslan yaşıyormuş ve çevresine dehşet saçıyormuş. Bu aslan o kadar müthiş kükrüyormuşki çevrede yaşayanların korkudan renkleri uçuyor ve kulübelerinin bir köşesine sinerek hareketsiz kalıyorlarmış. Acıktıkça kent halkından birini yakalayıp yiyormuş, yani çok tehlikeliymiş.

Yine mitolojinin kahramanlarından Herkül, çok kuvvetli ama çok çabuk sinirlenen hatta sadece öğretmenini değil, karısını çocuklarını öldüren bir profil. Aklı başına geldiğinde affedilmesi için Delphi mabedine gider. Hikaye uzun, kral Eurystheos'un emrinde, onun vereceği görevleri yerine getirirse affedileceğini güneş kralı Apollon ona söyler. Kralın ilk emri de Nemealı aslanı öldürmesi olur.

Bir elinde ok ve yayı diğerinde budaklı sopası ile Herkül Nemea'a gelir. Aslanı arar ve bulur, hemen yayını hazırlar ve aslana ok atmaya başlar ama oklar Aslanın derisinden içeri girmez aslanın vücudundan zıplayan oklar patır patır yere düşer. Aslan hemen kaçar ve iki kapısı olan bir mağaraya girer. Herkül hemen kapılardan birinin önünü kayalarla kapatır ve diğer kapıdan içeri girerek aslanla boğuşur.

Elindeki budaklı sopa ile aslanın başına vurur, sopa ikiye ayrılır ama sersemleyen hayvanın başını güçlü kolları ile sıktı ve boğarak öldürdü. Derisini yüzmek istedi ama bıçağı deriyi kesmiyordu. Onun üzerine aslanın keskin pençelerini kullanarak kesti ve bu aslan postunu krala getirdi. İlk görevini yerine getiren Herkül'e kral bu postu verdi ve o da daha sonraki hayatında bu postu zırh olarak giydi ve kimse onu yenemedi. Sevgilerimle...