Bu fotoğrafı görmemle başladı bende asterizm hastalığı. Yabancılar buna "coat hanger" diyorlar. Çeşitli renkte yıldızlar bir araya gelmişler ve o çok yakından tanıdığımız elbise askısını oluşturmuşlar. Eski insanlar bu eşyayı kullansalardı, muhakkak gökyüzünde görürlerdi. Meşhur yaz üçgeni içinde Kuğu'nun başı Albiero'dan biraz ileride, Altair ve Vega'yı birleştiren doğru üzerindedir. Karantinadan kurtulursanız yazın bakın.

Fotoğrafı çeken ve bana gönderen arkadaşım Sedat Bilgebay. 2 Eylül 2011 tarihinde çekmiş. O zamanlar bir gök cismini 7/24 takip edebiliriz fikrini doğrulamak için ABD'den arkadaşları istediği için bu fotoğrafı Marmaris'de çekmiş. Dikkat ederseniz askının hemen üzerinde Garrad adlı KY var. Ben ona Ustam derim, bana kızar ama bugüne dek yapmaya çalıştığım gökyüzü fotoğrafçılığında her şeyi ondan öğrendim. Bugünlerde çiçek böcek fotoğrafı çektiğine bakmayın ülkemizin çağımızda en iyi gökyüzü fotoğrafçısı.

10 yıl önce de çok iyi ustalar vardı ama onlar bir kenara çekildiler, Umarım ustam öyle bir şey yapmaz. Öğretme yöntemi de çok güzeldir, bir şey sorduğumda sadece bir ipucu verir, araştırmamı ister. Şu anda gözlemevi tam otomatiktir, dünyanın neresinde olursa olsun, Marmaristeki gözlemevine bağlanır sabaha kadar güzel gökyüzü fotoğrafı çeker. Bir yandan da biz çömezlere öğretir onların nasıl işleneceğini. Teşekkürler Ustam. Sevgilerimle...