İlk kez yazıma ingilizce bir başlık atıyorum (ODTÜ’lü mü oldum nedir). Buradaki DST’nin anlamı Daylight Saving Time, biz buna türkçede Yaz Saati Uygulaması (YSU) diyoruz.

Tüm dünya insanları artık saatlerini değiştirmek istemiyor. Bu konuda daha önce iki kez yazı yazmıştım, aşağıda bağlantı adreslerini verdiğim yazıların tarihleri birincisi 21 Mayıs 2012 ve ikincisi 30 Mart 2014. Lütfen okuyunuz.

Yaz Saati, Kış Saati ve Biyolojik Saat

Yine Yaz Saati Belası Geldi

100 yıldan daha fazla zaman önce 1896 yılında Yeni Zelandalı bir böcek bilimcisi George Hudson tarafından önerilen YSU, o zamanlar elektrik enerjisinden yararlanmak için önerilmişti. Çünkü o yıllarda elektrik aydınlatma için kullanılıyordu. Çağdaş dünyamızda ise elektrik artık çok farklı yerlerde kullanılıyor. Tüm dünya insanları nefret ediyor bu saat değişikliğinden. Ülkemizde de bir anket yapılsa insanların bu uygulamadan ne kadar rahatsız olduğu hemen anlaşılır ama şu anda kimse dokunmuyor, çünkü ülkemizin o kadar çok derdi var ki.

ABD eyaletlerinde ise vatandaşın bağırışını dinleyen yönetimler olduğu için artık çoğunda yaz saati uygulaması yavaş yavaş kalkmakta. Çok ilginç bilimsel kanıtlar ortaya konuyor. Yukarıda sözünü ettiğim dst’nin web sayfasına bakarsanız saat değişikliğinin ilk Pazartesi günü trafik kazaları %17, işyeri kazaları %68, ve kalp krizi olayları %25 daha fazla olduğu kanıtlanmış. En ilginci ise o gün elektrik kullanımı maksimum düzeye çıkmış.

Bu konuda yazılacak çok şey var ama biz gelelim önerilerimize. Bu mart ayı son olsun artık. İnsan sağlığına çok önem veren yöneticilerimizin artık bizi düşünmeleri zamanı geldi. Öneriler.

1. Bırakın bu kış saat uygulaması devam etsin.
2. Yaz saatine geçecekseniz bu son olsun, sürekli yaz saatini kullanalım.
3. Önceki yazımda önerdiğim Samsundan geçen meridyeni yani Genel zamandan 2.5 saat farklı bu saati Mart ayında getirelim ve artık saat değişikliğine son verelim.

Yaklaşık bir ay önce çok güzel bir öneri getirilmişti tüm dünya için ama o radikal değişikliği bugünlerde hiç bir ülke kabul etmez. Tüm dünya insanlarının genel zamanı (Greenwich zamanı) kullanması öneriliyordu ve yararları saymakla bitmiyordu. İnsan yapısı muhafazakar olduğu için bunu uygulamak çok zor. Fakat yukarıda önerdiğim üç şıktan birini uygulamak artık çok kolay. Hükümetimiz artık karar versin, insanların sağlığı ile oynamasın.