Bu son Ay tutulması, basınımızda kanlı olduğu için çok yer aldı ama biz gökbilimcileri de çok kızdırdı. Bu konuda hem Serdar Evren hem de Zeynel Tunca hocam bir şeyler yazmışlar duvarlarında. Ben de yeter diye düşünmüştüm ama bugün bir gazetenin yarım sayfasında "Kanlı Ay Tutulması dengemizi bozabilir" başlığı ile yarım sayfa her burçdaki kişiye nasıl etki edeceğini okuduğumda bir yandan gülmekten kırılıyor, diğer yandan benim halkım bu safsatalara nasıl inanıyor demekten kendimi alamıyordum. Haydi biraz gülelim, daha sonra bu tutulmaya neden kanlı ay tutulması adı verildi size anlatayım.

Koç: Tam Ay tutulması, özel hayatınızda önemli sonuç ve kararlara yol açabilir. (Tabii açmayabilir de, sen merak etme.
Boğa: Ay tutulması iş, hizmet ve sağlık alanlarınızda önemli sonuçları hızlandırılmış bir şekilde hayatınıza taşıyabilir. (Tabii taşımayabilir de)
Yengeç: Ay tutulması ev ve aile hayatınızda oluşacak. (Ne olacak acaba? Kim kimi tutacak. Birileri bu yazılanları edit etse iyi olur)
Aslan: Bu tutulma sizin yakın çevre ilişkilerinizi karşınıza getirecek. (Gerçekten karşımda değildi, iyi olur )
Terazi: Bu tutulma ani ve beklenmedik fikirler içerdiğinden kalıcı olmayacak ama hayatınızı değiştirecek sonuçlar ortaya çıkabilir.
Akrep: Kadersel alanınızda gerçekleşecek Ay tutulması sonrasında beklenmedik olaylara açık olacaksınız. ( Ne demekse, anlayan)

Bu kadar saçmalığı yazarken ben sıkıldım, daha bir sürü var. FaceBook arkadaşlarım da sorunca bu işin aslını size yazayım istedim. Her Ay tutulması sırasında Ay şavkını kaybeder ve yer atmosferinden kırılarak giden kırmızı ışınlar Ay'ı bize kırmızı gösterir. Bunu yeni öğrenmedik, her Ay tutulması böyle olur. Peki buna neden Kanlı Ay dediler?

Ay Dörtlüsü (Lunar tetrad) kavramını hem bazı gökbilimciler hem de onları takip eden hiristiyan papazlar kullanır. Ard arda 6 ay aralıkla tam Ay tutulması olursa buna Ay dörtlüsü diyorlar. Tutulmalar parçalı olmamalı. Bu dörtlülerden ilki 14-15 Nisan tarihinde gerçekleşti. İkincisi 8 Ekim 2014, üçüncüsü 4 Nisan 2015 ve sonuncusu ise 28 Eylül 2015 tarihinde. Altı ay aralıkla dedim ya o ay takvimine göre. Bir başka deyişle her altı dolunayda bir tutulma gerçekleşiyor. 21. yüzyılda (2001-2100) tam 8 kez Ay dörtlüsü var. 17, 18 ve 19. yüzyıllarda hiç Ay dörtlüsü gerçekleşmedi. 20. yüzyılda 1967-68 yıllarında oluştu. İçinde bulunduğumuz bu yüzyılda ilk Ay dörtlüsü ise 2003-2004 yıllarında, bir sonraki ise 2032-2033 yıllarında gerçekleşecek.

İki hiristiyan papaz Mark Blitz ve John Hagee ilk kez "kanlıay" terimini kullandı. John Hagee 2013 yılında "Dört Kanlı Ay: Bazı Şeyler Değişecek (Four Blood Moons: Something is About to Change) adında bir kitap yazdı. Bu sene meydana gelecek Ay dörtlüsü bu kahinlere göre çok önemliydi çünkü bu dörtlünün hepsi iki musevi bayramı ile çakışıyordu. Fakat daha önemlisi İncildeki bir gizemli deyişle de tam örtüşüyordu. İncilde yazılı olan ifade şöyleydi; "The sun will be turned to darkness, and the moon to blood before the great and dreadful day of the LORD comes." İngilizcem iyi olmadığı için size çeviri yapamıyorum ama sanki yine kıyamet günü ile ilgili kehanette bulunuyorlar.

Aferin benim güzel astrologlarıma, diğer dinlerin kitabından veya onların dini bayramlarından hemen etkilendiniz. İşin aslını bilmezseniz böyle hurafelere inanırsınız. Biraz daha aklınız çalışsaydı John Hegee'nin kitabını alıp çevirir, zengin olurdunuz. Benim halkımı hurafelerle kandırmakta zaten ustasınız. Ama bizim de her konunun bilimsel tarafını uzun uzun anlatıp halkımızı aydınlatmamız için çaba sarfetmemiz gerekir. Sevgilerimle...