Bugüne kadar size hep Hubble uzay teleskobu ile çelikmiş güzel gökyüzü görüntüleri ile ilgili bilgiler verdim. Bugün ülkemizin Hubble'ı olan Uğur İkizler'in bir fotoğrafını paylaşacağım. Kendi yaptığı teleskopla çektiği bu fotoğrafta Elbise Askısı açık kümesini görüyorsunuz. Sanırım hemen benzetmişsinizdir askıya, dikkat ederseniz askının çengeli sol üstte kalıyor. Genellikle küresel kümeler yaşlı, açık kümeler genç olur.

Bu küme Kuğu ve Çalgı takımyıldızlarının hemen altında yer alan Tilkicik (Vulpecula) takımyıldızında bulunur. İ.S. 964 yılında iranlı Abdurrahman el-Sufi tarafından keşfedilmiştir. Amerikalı amatör bir gökbilimci D. F. Brocchi 1920 yılında onun haritasını yaptığı için onun adına “Brocchi Kümesi” olarak da bilinir.

Elbise askısının büyüklüğü yaklaşık 1 derece olduğu için ancak görüş alanı büyük olan teleskopla ile çekilir, sevgili Uğur'un teleskobu da dikkat ederseniz kümeyi ucu ucuna almış. Askının düz kısmındaki 6 yıldız ve çengelindeki 4 yıldız olmak üzere toplam 10 yıldızın parlaklığı 5 ila 7 kadir arasında değişir. İlk yapılan çalışmalarda sadece 6 parlak yıldızın ortak bir hareketi olduğu dolayısıyla bir küme oluşturduğu ileri sürülmüşse de 2000 yılından sonra Hipparcos uydusunun verilerine göre bunun bir küme olmadığı anlaşılmıştır. Bu fotoğraf ile ilgili bilgilere Uğur İkizler'in web sayfasından ulaşabilirsiniz; Uğur İkizler websitesi