Logo
Print this page

Basit Yapılı ve Ticari Amaçlı Gökevleri

Basit Yapılı Gökevleri

Bir gökevini oluşturmak için gerekli minimum donanım bir projektör ile görüntülerin yansıtılacağı küresel bir yüzeyi içermelidir. Böyle bir yapı ile en azından gök cisimlerinin hareketi, takım yıldızların isimleri ve yıldızların konumları hakkında eğitim verilebilir. Amerikan okullarında Sputnik’ten sonraki on yıl içerisinde ekonomik Spitz projektörlerini kullanan gökevleri inşa edilmiştir.

Daha sonraki dönemlerde çok sayıda okulda görüntü ve özel efektlerin şişme bir kubbe üzerinde oluşturulduğu taşınabilir gökevleri kullanılmaya başlandı. Böyle bir gökevinin kurulumu oldukça ekonomik olup yaklaşık 10000 US$ a mal olmaktadır ve işler bir personel tarafından yürütülebilmektedir.


Ticari Amaçlı Gökevleri

Daha büyük ve ticari amaçlı olan gökevlerinin çoğu, insanları gelişmiş teknoloji kullanarak eğlendirme özelliğine sahiptir. Müzik eşliğinde lazer gösterileri yapılmakta, Digistar gibi lazer sistemleri kullanılarak elde edilen üstün görüntü özellikleriyle izleyicilere gerçeğe yakın deneyimler yaşatılabilmektedir (galaksiler arası uzay yolculuğu gibi). Ancak böyle bir gökevinin kurulması milyonlarca dolara mal olur ve işletilmesi çok sayıda uzman personel gerektirir.

Bütün bu gökevlerini incelerken aynı zamanda, yönetici ve teknik personelden de çok sayıda bilgi alınmalıdır. Buralardaki profesyonellerden alınacak bilgi bize karar vermemizde büyük oranda yardımcı olacaktır. Yapacağımız gökevinin özelliklerine kara verdikten sonra, benzer bir gökevini örnek alarak; yapının kurulacağı yer, bu yere ulaşım imkanları vs gibi çok sayıda teknik bilgi de elde edilmelidir.

Ayrıca bir gökevini kurmaya başlamadan önce kendi kendimize şu soruların sorulmasında fayda vardır:

· Hedef kitlemiz kim? Öğrenciler, turistler, yaşlılar, aileleler veya hepsi..

· Ne tür bir gösteri yapmak istiyoruz?

· Gökevimizde astronomi eğitiminin yanısıra diğer aktiviteler yer alacak mı? Örneğin multimedya gösterileri vs..

· Gökevinin kurulacağı yer ve ulaşım imkanları nasıl olacak?

· Aynı anda ve yıl içinde toplam kaç kişiye hizmet verilecek?

· Personel ve diğer giderler nasıl karşılanacak?

· Yapım öncesindeki ve yapım esnasındaki masraflar nasıl karşılanacak?

Daha sonra ortaya çıkabilecek muhtemel sorunları engellemek için bütün bu soruların cevapları dikkatle düşünülmeli ve mümkünse bu işte uzman bir kişi veya kuruluşa danışılmalıdır.

I. Ethem Derman ©2019. Her hakki saklidir. Adrian Design