Logo
Print this page

Gökevi Nedir?

Gökevi ya da daha Türkçe karşılığıyla "Uzay Tiyatrosu", özel bir projektör kullanılarak son derece gerçekçi gökyüzü simulasyonlarının oluşturulduğu kubbe biçiminde bir tiyatrodur. Yıldız projektörü (Star Projector) adı verilen bir alet yardımıyla, Yer, Ay ve gezegenlerin Güneş etrafındaki konumları ve göreli hareketleri gibi, takımyıldızların görünümleri vs gibi pek çok astronomik olay gösterilebilmektedir. Çoğu yıldız projektörleri birkaç farklı eksen boyunca hareket ederek, yılın istenilen günü ve istenilen gözlem günü için gerçek gökyüzünün görüntüsünü oluşturabilirler.

Her planetarium kendisine göre özel gösteriler sunar ve bu gösterilerin uzunlukları genellikle 40 dakika civarındadır. Bu astronomi gösterileri esnasında pek çok özel efekt kullanılır. Tüm planetariumlarda kullanılan özel efektlerden bazıları; gündoğumu, günbatımı ve gökkuşağı canlandırmaları. takımyıldız figürleri, göktaşı ve kuyrukluyıldız animasyonları ve kutup ışımaları canlandırmalarıdır. Bazı daha gelişmiş özel efektler ise gezegenlerin dönmesi, çift yıldız sistemleri, galaksiler ve karadeliklerin simülasyonlarıdır. Teknolojideki gelişmeyle beraber, planetariumların multimedya özellikleri de artmış ve özel efektleri oluşturmakta kullanılan video teknolojisinin yerini günümüzde bilgisayar ve lazer teknolojisi almıştır. Ayrıca multimedya özelliklerinde yaşanan bu gelişme sonucunda pek çok planetarium artık sadece astronomi gösterileri için değil; canlı müzik konserleri, özel şovlar, lazer gösterileri gibi değişik etkinlikler için de kullanılır hale gelmiştir.

Modern planetariumların kuruluşu 1920'li yıllara dayanır. Dr. Walther Bauersfeld tarafından tasarlanan ve Carl Zeiss firması tarafından üretilen ilk planetarium projektörü Münih'teki Deutsches Museum'da kullanılmıştır. 1930'lara gelindiğinde dünyanın pek çok büyük şehrinde planetariumlar kurulmaya başlandı. Kullanılan projektörlerin tamamına yakını Almanya'da üretiliyordu. O zamanki gösteriler, planetarium olarak kullanılan odanın bir kenarına yansıtılan birkaç görüntü ve verilen konferanstan ibaretti. 1950 ve 60'lı yıllarda planetariumların sayıları hızla artmaya devam etti. Amarikan firması Spitz'in devreye girmesi ile, projektörlerin ucuzlamaya başlamasıyla birlikte, pek çok yenilikler ortaya çıktı. Günümüzde ise planetariumlarda kullanılan teknolojinin gelişmesiyle tasarımlarda da çeşitli değişiklikler ortaya çıktı. Artık, büyük ve modern planetariumların gösterilerinin büyük bir kısmı tam otomatik olup; özel efekt projektörleri ve çok sayıda görsel ve işitsel ekipman kullanmaktadırlar.

I. Ethem Derman ©2019. Her hakki saklidir. Adrian Design