Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Gökevi

Gökevi İçin Fizibilite Raporu

Bu rapor Ar.Gör. Elif Kutdemir ve Ar.Gör. Tolga Çolak tarafından Eylül 2003 tarihinde hazırlanmıştır.

Gökevi Nedir?

Gökevi ya da daha Türkçe karşılığıyla "Uzay Tiyatrosu", özel bir projektör kullanılarak son derece gerçekçi gökyüzü simulasyonlarının oluşturulduğu kubbe biçiminde bir tiyatrodur. Yıldız projektörü (Star Projector) adı verilen bir alet yardımıyla, Yer, Ay ve gezegenlerin Güneş etrafındaki konumları ve göreli hareketleri gibi, takımyıldızların görünümleri vs gibi pek çok astronomik olay gösterilebilmektedir. Çoğu yıldız projektörleri birkaç farklı eksen boyunca hareket ederek, yılın istenilen günü ve istenilen gözlem günü için gerçek gökyüzünün görüntüsünü oluşturabilirler.

Read more...

Gökevleri Hangi Amaçla Yapılır?

Gökevleri pek çok değişik amaç için kurulmuştur. Bunlardan en önemlisi; insanların aynı anda hem eğlenebilmeleri hem de gök cisimlerinin hareketleri, takımyıldızlar vs gibi pek çok astronomik bilgiyi edinebilmeleridir.

Read more...

Basit Yapılı ve Ticari Amaçlı Gökevleri

Basit Yapılı Gökevleri

Bir gökevini oluşturmak için gerekli minimum donanım bir projektör ile görüntülerin yansıtılacağı küresel bir yüzeyi içermelidir. Böyle bir yapı ile en azından gök cisimlerinin hareketi, takım yıldızların isimleri ve yıldızların konumları hakkında eğitim verilebilir. Amerikan okullarında Sputnik’ten sonraki on yıl içerisinde ekonomik Spitz projektörlerini kullanan gökevleri inşa edilmiştir.

Read more...

Planlamada Kimler Yardımcı Olabilir?

Projenin büyüklüğüne göre fikir ve bilgi alınabilecek pek çok değişik kaynak bulunmaktadır. Bunlardan ilk akla gelenler; mimarlar, hukukçular, finansal planlamacılar ve çeşitli teknik konulardaki uzmanlardır.

Read more...
Subscribe to this RSS feed