Menu
I. Ethem Derman

Websiteme hoşgeldiniz

Sizleri sayfamda görmek çok güzel, gökbilimine olan sevginiz ile burada olduğunuza inanıyorum.
Gökbilim dünyasi ile ilgili en son haberleri takip etmenizde, sorularınızı cevaplamada sizlere yardımcı olmak benim için ayrı bir mutluluk olacaktır.

Sizlere sayfamda güzel gezintiler diliyor ve sizlerden gelecek öneri ve isteklerinizi iletmenizi bekliyorum.


FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Venüs Jüpiter Yakınlaşması

1 Temmuz Çarşamba günü sat 17:17 de iki güzel gezegen birbirlerine en yakın konuma gelecekler. O nedenle yarın ve Çarşamba günü muhakkak bu iki güzeli seyretmenizi öneririm. Ben son bir haftadır hava açık veya az bulutlu olduğu zamanlarda sürekli çekim yapıyorum balkonumdan. Bugün çektiklerimi görüyorsunuz albümde. Son altı fotoğraf ise güneş batarken gökyüzü kızıllaştı her zaman olduğu gibi ve ben de onları çekmeye çalıştım.

İlk fotoğrafta güneş tam ufuktaydı o nedenle her iki gezegen de o kadar parlak çıkmadı ama daha sonra yavaş yavaş karardı hava. Unutmayın Güneş battıktan sonra batı ufkuna bakacaksınız, hemen görürsünüz o güzeller güzelini. Her güzeli taciz ederler nedense, gökyüzünde bile yalnız bırakmıyorlar Afrodit'i. Venüs -5.3, Jüpiter ise -1.8 kadir parlaklığında. Bu güzel gök olayını sizin de görmenizi istiyorum. Sevgilerimle...

Evreni Modellemek İster misiniz?

24.12.2014 - Video kayıt: Resul Eser
A+ A A-

kitap-header

Nihayet Hava Açtı Ama...

Astronomy Picture of the Day (APOD)

APOD: Sunspot Group AR 2339 Crosses the Sun (2015 Jun 29)

Images Credit: NASA, SDO; Video compilation & Copyright:
Stanislav Korotkiy (AstroAlert) & Mikhail Chubarets;
Music: Pas de Deux (Bird Creek)
http://apod.nasa.gov/apod/ap150629.html
http://www.youtube.com/watch?v=BejRxZAa66E
(Re-post with active video.)

Explanation: How do sunspots evolve? Large dark sunspots -- and the active regions that contain them -- may last for weeks, but all during that time they are constantly changing. Such variations were particularly apparent a few weeks ago as the active region AR 2339 came around the limb of the Sun and was tracked for the next 12 days by NASA's Solar Dynamic Observatory. In the featured time lapse video, some sunspots drift apart, while others merge. All the while, the dark central umbral regions shift internally and their surrounding lighter penumbras shimmer and wave. The surrounding Sun appears to flicker as the carpet of yellow granules come and go on the time scale of hours. In general, sunspots are relatively cool regions where the local magnetic field pokes through the Sun's surface and inhibits heating. Over the past week, an even more active region -- AR 2371 -- has been crossing the Sun and releasing powerful flares that have resulted in impressive auroras here on Earth.

GÖK OLAYLARI YILLIĞI - 2015

gokyuzu-yilligi 2015

Astronomİ ve Uzay Bİlİmlerİ Ders Kitabı

Bu Yoldan Yürümek İster mİsİnİz?

Samanyolu-14082013

Gökyüzünü seven herkes bu yoldan yürümek ister doğal olarak, sorum anlamsızdı. Bu yol SamanYolu'na mı gidiyor derseniz, bir anlamda evet bir anlamda hayır. Evet çünkü ben üç gün bu görkemli görüntüye sabaha kadar baktım. Hayır çünkü bu yol TÜBİTAK Ulusal Gözlemevine gidiyor. En güzel bilimsel çalışmaların altyapısını oluşturan verilerin alındığı ve şu anda üç teleskopla gökbilimcilere hizmet götüren ulusal kuruluşumuza.

Bu fotoğrafı çektiğim gün Tweeter'da buna benzer bir fotoğraf görmüştüm. Uğur İkizler arkadaşıma neden biz de benzeri çekmeyelim diyerek o akşam çalıştık. Yol çok karanlık çıkıyordu, biraz fenerle aydınlatmak gerekti, her ne kadar aydınlıkta SamanYolu'na gidilmez ise de mecburduk. Sevgilerimle...

Gökyüzünün Üç Güzelİ

Uc-guzel

Bu fotoğrafı 10 Haziran 2013 günü saat 21:20'de evimin balkonundan çektim. 8 saniye poz süresi ve 5.3 açıklık değeri kullandığım kamerada zoom objektifin odak uzaklığı 90 milimetreydi.

Her zaman gökyüzüne bakın demişimdir, bu güzelliklerin farkına varırsanız mutlu yaşarsınız, yaşamda karşınıza çıkan saçma sapan sorunlarınızı daha kolay çözersiniz. Evet yeni hilal şeklinde Ay'a gökyüzünün en güzeli olan Afrodit ve Merkür eşlik ediyor. Şüphesiz parlak olan Venüs. Bu kadar güzel bir arada iken dayanamadım ve bu fotoğrafı çektim, ne yapayım güzeller de bana bakıyordu

Ay Yine Hilal Evresindeydi Dayanamadım

Ay-foto-1

Bugün, 6 Kasım 2013, İstanbul'da hava parçalı bulutluydu, Kınalıada'nın üzeri güneş batımında yine kıpkırmızıydı. O güzel görüntüyü aldıktan sonra Ay'a döndüm. Sevgili Sabahattin beyin Orion ED80 teleskobunu Celestron'un basit ama kuvvetli üç ayağına monte ettim ve bol miktarda Ay'ı çektim.

Güzelim o bulutlarla nasıl savaştı, arasından görüneceğim diye yapmadığını bırakmadı. Bu fotoğrafta altında kara bulutlar, üzerinde kırmızımsı bulutlar varken hemen önündeki ince bulutları tüm şavkı ile aydınlattı, o muhteşemdi anlayacağınız. Diğer fotoğrafları sonra yerleştireceğim. Sevgilerimle...

Kınalıada ve Batan Yarım Ay

Ay-Kinaliada-IED-30july

Çok yakında yazdığım gibi Ay fotoğrafları çekmek benim gibi amatörlerin çok sevdiği bir olaydır. 15 Temmuz günü Ay'ı Kınalıada üzerinde gördüm, hemen fotoğraf makineme sarıldım, bu anı görüntülemeliydim. Saat 23:55'di. ISO değeri 1250, diyafram 7.4, zoom objektifin odak uzaklığı 84 mm ve poz sresi 8 saniye.

Gökyüzünün Dört Güzelİ

Dort-guzel

Yakın bir tarihte size gökyüzünün üç güzelini tanıtmıştım, güzelleri bu kez dörtledim. 16 Haziran günü batı ufkunda yükselmekte olan Venüs ve Merkür'ün hemen üzerinde ikizlerin meşhur Pollux ve Castor yıldızları parlıyordu. Saat 21:30'da 55 mm objektif, 5.0 diyafram ve 13 saniye poz vererk bu fotoğrafı çektim.

Europa, Galaksİ Notları

Galİleo, Galaksİ Notları

Voyager, Galaksİ notları

Mars, Galaksİ Notları

Hubble, Galaksİ Notları

Ay - 28 Temmuz 2013

Ay-IED-28july2013

Benim gibi amatörlerin en çok sevdiği şey Ay fotoğrafı çekmektir. Kundağa falan gereksinme duymazsın çünkü Ay çok parlaktır ve çok kısa poz süresi vererk çekebilirsin. Ben yeni aldığım kundağı denerken çektim bu fotoğrafı.

Kullandığım teleskop Sabahattin Bilsel'in denemem için bana verdiği ED80 mercekli teleskobu. Teleskobun çapı 8 cm ve odak uzaklığı ise 60 cm. Fotoğrafı çektikten sonra biliyorsunuz PhotoShop denilen yazılmda biraz orasını burasını oynuyorum. Poz süresi sadece saniyenin 100'de 1'i (1/100) kadar.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Sönük Mavi Nokta

Sönük Mavi Nokta

Pazartesi, 15 Temmuz 2013

13. Burç

13. Burç

Pazar, 01 Aralık 2013

Kara Delik Değil, Sanki Doğum Kontrol Hapı

Kara Delik Değil, Sanki Doğum…

Cumartesi, 01 Mart 2014

Bu Mevsim Gökyüzü: Yaz Üçgeni

Bu Mevsim Gökyüzü: Yaz Üçgeni

Cumartesi, 04 Ağustos 2012

Yeni teleskobum ve Ay

AY-Orion80DGökyüzü fotoğrafçılarının önerisi üzerine uzun odak uzaklığına sahip bir Canon merceği alacağıma çok daha ucuza 600 mm odak uzaklığına sahip 80 mm çaplı mercekli bir teleskop aldım. Marka modeli Orion 80D. Üç ayağın üzerinde zor durduğu için daha önce aldığım Orion 2M kundağının üzerine yerleştirdim ve o gün dolunaydı ben de denemek için Ay'ı çektim. 26 Şubat tarihinde Saklıkent'de çekilmiştir. ISO 100 ve poz süresi 1/320. Görüntü kırpılmıştır. (19 Mart 2013)

Günün Gökbİlİm Görüntüsü

02 Jul 2015
Bulutsu.org

Deniz yüzeyi Sıcaklıkları
Sea Surface Temperatures

SDAC Solar Image

SDAC
Güneş Sistemi
Gezegenimsi bulutsularda en üzüntü veren nokta yıldızların böyle ölürken verdikleri güzel görüntüler. Neden insanlar ölürken görüntüleri güzel olmaz?

Kİm zİyaret edİyor

8 ziyaretçi çevrimiçi