Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Mermer Ocağı ve Gökyüzü

Mermer-ocagi

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 1997 yılında açıldı ama ondan önce devlet bu kurum için 5 milyon dolardan fazla para harcadı. İşte o zamanlar bu dağ kafası kesen mermer ocağı gibi şirketler yoktu. Fotoğrafta görülen toz mermer ocağından çıkıyor ve rüzgarın etkisi ile doğru o güzelim büyük teleskopların içine yağıyor, gel de gözlem yap. Devletimiz bir eli ile yaptığını diğer eliyle yok ediyor, anlamak mümkün değil.

Fotoğraf benim evimin önündeki yoldan çekildi, benim tavan gözükmekte. Mermer ocağı evimin 50-60m arkasında. Arkada ışıklandırılmış dağın 100 m önünde. Projektörlerin kuvvetini o dağdan görebilirsiniz. Akşamdan sabaha kadar Bakırlıtepe ve gökyüzü o projektörler sayesinde ışıl ışıl. Ocakta her patlama sonunda ev zangır zangır sallanıyor, 5-6 şiddetinde deprem oluyor sanırsınız.

Bu dağ kafası kesen insanlara kimse engel olamıyor. Kestikleri boyundan akan kanlar güzelim ardıç ağaçlarını öldürüyor, umurlarında mı, hayır. Para insanların gözünü bürümüş. Bana yakın bir eve kaya düştü, umarım yakın zamanda bize de düşer, mahkemelerde hesaplaşılır. Saklıkent kooparitif yöneticileri bu olaya umarım bir gün el koyarlar, çünkü kentimizin su deposununu da patlatmak üzereler.

yukarı çık