Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Derin Uzayı Seviyor musunuz? IC 1318 ve LDN 889

Kugu-takimyildizi

Her gittiğimiz yerde Kuğu takımyıldızını tanıtırız. Kuşun kanatlarını, poposunu (Denep) ve başını gösteririz, iyi anlamaları için de gövdesini de gösteririz. Aslında ona Kuğunun kalbi deniliyor. İşte ilişikteki fotoğrafta gördüğünüz parlak yıldız Kuğunun kalbi, onun bir de adı var Sadr. Hemen sağında gözüken salma bulutsusu ise katalog adı IC 1318 olan Kelebek bulutsusu.

Ben son zamanlarda karanlık bulutsulara kafayı taktım, onları çekmeye çalışıyorum. İşte kelebeği ikiye bölen ve Sadr'ın üzerinden geçen karanlık bulutun katalog adı da LDN 889. Sadr'ın sağ altında görünen açık yıldız kümesinin katalog adı da NGC 6910. Bu konuda daha yazacak çok şey var, örneğin Sadr 750 IY, Kelebek bulutsusu ise 5000 IY uzaklıkta. Unutmayın biz gökyüzünde hep onların izdüşümünü görürüz.

Ben yarın Yenişarbademli gözlem şenliğine gidiyorum, orada kim bilir ne güzeller göreceğiz gökyüzünde. Bir bölümünü ben ve arkadaşlarım görüntüleyecek ve şenliğe gelenler de onları görecek, keşke siz de gelseydiniz. Sevgilerimle....

yukarı çık