Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Bu Sabah Bu Güzel Beni Çok Yordu

Aksam-hilali-1Dogan-Gunes-23Haz2017

Ne zaman böyle ince bir Ay çekmeye kalksam beceremem, özellikle de akşam hilalinde. Bu hilale ingilizcede "waning crescent" diyorlar yani azalan küçülen Ay anlamına. Yavrum o kadar küçülmüş ki, o kadar incelmiş ki sormayın. Saklıkent'de 05:03'de doğacaktı, ben 05:13'de başladım bu ince güzeli aramaya.

O kirli havanın üstüne çıkınca göreceğimi ümit ediyordum ama heyhat. Neyseki teleskobum gökyüzünü tanıyordu, boyuna fotoğraf çekiyordum, makinemin vizöründen onu göremiyordum. Bilgisayar ekranıma gelen fotoğrafı inceliyordum. Nebulosity adında bir yazılım kullnıyorum çekim için. EOS Utility gibi başka bir proğram kullansaydım yine göremeyecektim. Nebulosity fotoğrafı renksiz getiriyor ekrana.

Saat 05:30'da bana gül yüzünü gösterdi, ingilizcede buna "old moon" da derler yani yaşlı Ay, iyice zayıflamıştı çünkü ölecek ve 24 saat sonra tekrar doğacaktı ve 28 gün daha yaşayacak. Bugün öğleden sonra PS'da biraz analiz edeyim dedim ama onu görmenin olanağı yok. Onun üzerine siyah-beyaz yaptım da biraz ortaya çıktı. Fotoğraf olarak çok kötü ama ne yapalım. Ben de kızdım, baktım güneş doğuyor, onu çektim.

Cumartesi sabahı yeniay evresinde olacak, akşam hilali yaklaşık 16 saatlik olur, bırakın gözümüzü teleskop bile görmez onu ama Pazar günü Ramazan bayramı kutlanacak. Devletimiz tüm islam ülkeleri ile aynı zamanda bayram yapmak için bu kararı almış. Eğer bu karar olmasaydı Ramazan bayramı ülkemizde Pazartesi günü başlayacaktı. Ben de Pazar akşamı Uğur'un yerine çıkıp o gencecik Ay'ı yakalamaya çalışacağım.

yukarı çık