Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Ay Azıcık Tutuldu

Ay-azicik-tutuldu

https://www.facebook.com/ethem.derman/videos/10155405719058521/

Daha önceden de yazmıştım, Ay tutulmalarını sevmem diye. O nedenle mi, yoksa 6-7 gündür teleskobun başına geçmediğim için mi bilemiyorum, 1-2 tane değil bir sürü hata yaptım çekerken. Önce ne yaptığımı daha sonra da hatalarımı yazayım ki böyle bir işe kalkan kişiler baştan önlemlerini alırlar.

Kundağın üzerinde sarıkızım vardı onu çıkardım yerine 400 mm short tüp adı verilen Orion'un teleskobunu taktım. Arkasına Canon 450D'yi taktım ama yandan vida ile sıkıştırmak çok tehlikeli, zaten bir kez 60Da'yı betonun üzerine düşürmüştüm, neyse ki hala çalışıyor. Hazırlıklar bitti ama yeni teleskoba gökyüzünü tanıtma (aligment) işlemini gerçekleştiremedim, çünkü ortada yıldız yoktu. Eski teleskopla yaptığım yönlendirmeyi kullanmak zorunda kaldım.

Hatalarımı da yazayım ki bir daha tekrarlamamalıyım.
1. Aligment olmadığı için dağın arkasında takip ettiğim Ay, birdenbire tam tepede gözüktü ama benim makinemin içinde değildi. Hızla teleskobu yönlendirdim ama çıkış anını çekemedim.
2. Netlemeyi önceden uzaktaki dağ üzerinde yapmıştım. Ama seçtiğim poz süresi dağa göre olduğu için Ay bembeyaz çıktı. Dolunay'a göre ayarlamam gerekti.
3. Bir ara indim her şey yolunda mı diye bir de baktım Ay sol alta doğru ilerlemiş. Kundakta sürme hızı yıldıza göreydi halbuki Ay'a göre olmalıydı. Hemen düzelttim.
4. Evden kontrol ediyorum bir de baktım çekim durmuş, hemen indim, kart dolu hatası vermiş. Meğer hala RAW formatında çekiyormuşum. 16GB kart dolmuş. Hemen değiştirdim ama başta yapmam gerekirdi.

Sonuç bu kadar hata ile çekilmiş 2300 görüntüden oluşan time-lapse videoyu seyrederken umarım zevk alırsınız. Sevgilerimle...

yukarı çık