Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Bugün Uzay İstasyonu TUG Üzerinden Geçti

UUI-18Agu2016

Ay'ın görüntülerin aldıktan sonra dinlenemedim çünkü tam 20:43'de UUİ Arkturus'un altından ve Antares'in üzerinden geçerek görünmez olacaktı. Bir de baktım TUG'un üzerinden de geçecekti. Hemen üçayağı kurdum, Polarie'yi yerleştirdim ama kutup yıldızını görmeliydim. Akşamın ilk saatleri olduğu için ve diğer yandan dolunay ışıl ışıl parlarken son 4 dakikada DemirKazık yıldızını görür gibi oldum. Polarie'nin ayarlanması bittikten sonra ancak bir deneme çekimi yapabildim ama her şey yolunda görünüyordu. Bir dakika sonra kuzey-batıdan güzel göründü. Tam benim görüş alanına girdiğinde deklanşöre bastım.

Canon 450D ile 14 mm'lik Nadir'in geniş açı merceğini kullandım. Ortalık aydınlık en az 3-4 dakika poz vermem gerek. O nedenle ISO'yu 100'e getirdim ve diyaframı da biraz kıstım. İlişikteki görüntü 180 saniyelik pozun sonucunda alındı. Doğal olarak PS'da biraz oynayıp contrast'ı artırmaya çalıştım fakat ancak bu kadar oldu.

UUİ hem TUG'un üzerinden geçti hem de gökyüzü güzellerinin üzerinden. Fotoğrafta onları sizin için işaretledim. Daha önceki fotoğraflarla karşılaştırırsanız Mars'ın Antares'e zamanla yaklaştığını görürsünüz. İşte bazı sahtekarlar buna "Mars geri gidiyor" derler. Sanırım Temmuz ayı başında geri hareket bitmiş. Yaşamınızdaki her türlü olumsuzluğu buna bağlamaya çalışırlar. Yani Mars geri gideken bu ülkede darbe olsaydı yanmıştık :-) Sevgilerimle...

yukarı çık